Yunan tarihinde Helenistik Dönem yapıtlarının günümüz tekstil ve moda tasarımında kullanılması
The use of hellenistic period Greek history artifacts in contemporary textile and fashion design
  1. Tez No: 537742
  2. Yazar: SEDA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın ana konusu olan Helenistik Döneme giriş yapmadan önce, Yunan uygarlığının gelişimine önayak olan dönem ve uygarlıklar incelenmiş ve haklarında kısa bilgilere yer verilmiştir. Devamında Yunan Uygarlığı gelişim aşamaları incelenmiş ve Helenistik Döneme gelene kadar yaşanmış olan savaşlar, sanat ve felsefi gelişimler ile birlikte kullanılmış olan kıyafetler incelenerek ana konuya giriş için zemin hazırlanmıştır. Helenistik dönemin kurucusu olarak kabul edilen Büyük İskender'in doğuşu, yapmış olduğu savaşlar ve savaşlar sonucunda oluşan kültür birleşmeleri, ölümü ve arkasında bırakmış olduğu Helenistik kralların bu döneme olan katkıları incelenmiştir. Birçok kültürün sentezi ile ortaya çıkmış olan Helenistik sanat, bilim, mimari ve felsefi düşüncelere yer verilmiş ve dönemin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. İlk insanların örtünme ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile doğan ve günümüzde yaşamın biçimlendirilmesi olgusunu yansıtan giyim sanatı, Helenistik Dönemde ki biçimi aktarılmış, kullanılan aksesuarlara yer verilmiştir. Tüm bu kıyafet ve aksesuarların günümüz tekstil ve modasına olan etkileri incelenerek, Helen giyim kültüründen etkilenerek hazırlanmış olan koleksiyonlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Before making my entry to the main subject of this study, Hellenistic Era, the civilizations that initiated Greek Civilization's development are shortly discussed. Later on, Greek Civilization's stages of development are examined and a basis is provided to come to the point by examining the clothes that were used at wars, art and philophical devlopment. The birth of Alexander the Great, the founder of the Hellenistic Era, wars he has made and cultural mergers formed as a result of these wars, his death, and contributions of the Hellenistic kings he left behind was examined in detail. Hellenistic art, science, architecture and philosophical ideas which have emerged with the synthesis of many cultures were included and better understanding of this era was aimed. The clothing of the Hellenistic Era that was born with the aim of meeting the covering needs of the first people and which continued its life as being more than the necessities of today was explained, and the accessories used were included. The effects of all these clothes and accessories on today's textile and fashion were examined and the collections prepared which were influenced by the clothing culture of Helen were included.