Yenilikçi tüketime etki eden faktörler: Giyilebilir teknoloji üzerine bir araştırma
Factors affecting innovative consumption: A research on wearable technology
- Tez No: 537744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÖKBULUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çağdaş dünyada meydana gelen yenilikler tüketimi artırmaktadır. Yeniliklerin tüketilmesi ise, teknoloji ve iletişimin gelişmesiyle ivme kazanmaktadır. Bu nedenlerle, pazarlama literatüründe yenilikçi tüketim ve yenilikçi tüketime etki eden faktörleri anlamaya yönelik çalışmalar genişlemektedir. Günümüzde, işletmelerin artan rekabet ortamında yaşamlarını sürdürebilmeleri üretilen yeniliklerin piyasada talep edilmesine bağlı olmaktadır. Yenilikçi tüketim işletmeler açısından rekabet avantajı anlamına gelirken tüketici cephesinde yeni bir konu olarak yer almaktadır. Çalışmada, yenilikçi tüketim pazarlama alanında akademik olarak anlamaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda hazırlanan çalışmanın amacı, yenilikçi tüketime etki eden faktörleri incelemek ve tüketime etkisini ortaya koymaktır. Ürün olarak akıllı saat seçilmiştir. Akıllı saatler, giyilebilir teknolojiler içerisinde popülaritesi gittikçe artan yenilikçi bir ürün olarak yer almaktadır. Bağımlı değişken olarak yenilikçi tüketim, bağımsız değişken olarak da yenilikçi tüketime etki eden faktörler (teknolojik ilgilenim, yenilikçilik eğilimi, risk alma eğilimi, öz saygı, sosyodemografik özellikler, hedonizm ve faydacılık) kullanılmıştır. Anketten elde edilen bulgular ışığında sonuç hazırlanmıştır. Yapılan çalışma sonunda, özsaygı, risk alma eğilimi, aylık gelir, teknolojik ilgilenim, hedonizm ve faydacılık değişkenlerinin yenilikçi tüketim üzerinde etkili olduğu, yenilikçilik eğilimi ile cinsiyet ve yaşın yenilikçi tüketim üzerinde etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Innovations in the contemporary world increase consumption. Consumption of innovations is accelerated by the development of technology and communication. For these reasons, in the marketing literature, studies aiming to understand the factors affecting innovative consumption and innovative consumption are expanding. Nowadays, in order to sustain their lives in an increasingly competitive environment, businesses depend on the demand for innovations in the market. Innovative consumption means a competitive advantage in terms of enterprises, while it is a new issue on the consumer front. In the study, it is tried to understand academically in the field of innovative consumer marketing. In this context, the aim of this study is to examine the factors affecting innovative consumption and to reveal its effect on consumption. Smart watch is selected as the product. Smart watches are an increasingly popular innovative product in wearable technologies. Innovative consumption as an dependent variable and the factors affecting the innovative consumption as an independent variable (technological interest, innovation trend, risk taking tendency, self-esteem, sociodemographic characteristics, hedonism and utilitarianism) were used. The results were prepared in the light of the findings obtained from the survey. At the end of the study, it was concluded that self-esteem, risk taking tendency, monthly income, technological interest, hedonism and pragmatism variables have an effect on innovative consumption, and innovation tendency and gender and age have no effect on innovative consumption.