Erzincan kenti rekreasyon alanları kullanıcı tercihlerinin anketle analizi
An analysis of users' preference of recreation areas in erzincan through questionnaire
  1. Tez No: 392122
  2. Yazar: AZAPAY ÜMMÜHAN YALÇINYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kentsel ve kırsal rekreasyon alanlarında kişilerin gereksinimleri, istek ve önerilerinin değerlendirilmesi, planlama kararlarına altlık oluşturması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Erzincan kentinde yer alan farklı özelliklere sahip 5 adet rekreasyon alanı belirlenmiştir. Bu alanlarda 2013 yılı Ocak ve 2014 yılı Ocak ayları arasında anket çalışması yürütülmüştür. Yapılan 650 adet anketten 524 kadarı değerlendirmeye alınmış ve SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada, Erzincan kent halkının rekreasyona bakış açısı, alan tercihleri ve rekreasyonel ihtiyaçları incelenmiştir. Anketlerin analizi sonucunda, halkının %92'sinin rekreasyonu bir ihtiyaç olarak gördüğü sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların %36,1'i yürüyüş ve gezinti yapmak, %31,9'u ise piknik yapmak amacıyla rekreasyon alanlarına gitmektedirler. Araştırma istasyonları içinde en fazla ziyaretçi alan yerler doğal peyzaj öğelerine sahip kırsal rekreasyon alanları olan Ekşisu Mesire Alanı (%45,80) ve Girlevik Şelalesi'dir (%17,60). Erzincan kentindeki rekreasyon alanlarının sayısı kent halkı tarafından genel olarak (%77,9) yeterli bulunmamaktadır. Rekreasyon alan kullanıcılarının vazgeçilmez ihtiyaçlarının; restoran ve kafeteryalar (%51,5), kapsamlı çocuk oyun alanları (%48,3) ve spor alanları (%42,4) olduğu tespit edilmiştir. Erzincan kentinde yer alan rekreasyon alanlarında ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, yerel yönetimler, alan kullanıcıları ve halk temsilcileri ile koordineli çalışan özel planlama ve yönetim birimleri oluşturulması gerekmektedir. Yapılacak planlama çalışmalarında kullanıcıların isteklerinin yerine getirilmesi ve alana özel ihtiyaçların giderilmesine yönelik yaklaşımlar benimsenmelidir. Bu çalışmada elde edilen verilerin ve analiz sonuçlarının; yerel yönetimler, rekreasyon alan planlayıcıları ve peyzaj mimarlarının gelecekteki çalışmalarına ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim to evaluate peoples' needs, requests and suggestions about rural and urban recreation areas and create a basis for the planning decisions. Five recreation areas have different characteristics in Erzincan city were determined. In these areas, between January of 2014 and January 2013 a survey was conducted. Out of the 650 questionnaires, 524 were assessed and analyzed with SPSS 21.0 software. In the study, Erzincan city peoples' recreation perspectives, area preferences and recreational needs were examined. From analysis of the survey, it was concluded that 92% of people see recreation as a need. 36,1% respondents go to recreation areas for hiking and 31,9% to have picnic. Rural recreation areas; Ekşisu Promenade Area (45,80%) and Girlevik Şelalesi (17,60%) which have natural landscape elements, take more visitors. The number of recreational areas in the city of Erzincan, are considering not sufficient by city people in general (77.9%). The indispensable needs of recreation area users were determined as; restaurants and cafeterias (51.5%), extensive children's play areas (48.3%) and sports facilities (42.4%). Special planning and management units that work in coordination with local governors, land users and public representatives, should be established to fulfill visitor's needs in Erzincan city recreation areas. Approaches for satisfaction of user's requests and fulfillment of area-based special needs, should be adopted. The obtained data and analysis results in this study were thought to shed light to the future works of local governments, recreational area planners and landscape architects.