Rapid multi-contrast magnetic resonance imaging and time-of-flight angiography
Hızlandırılmış çoklu-kontrast manyetik rezonans görüntüleme ve uçuş-zamanlı anjiyografi
  1. Tez No: 537789
  2. Yazar: TOYGAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR, DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yumuşak dokuların incelenmesinde sıklıkla kullanılan bir görüntüleme yöntemdir. Çekim sürelerinin uzun olması MRG'nin hastanelerde kullanımını kısıtlayan en önemli etkendir. Veri alımını hızlandırmak için k-uzayını alt örnekleyen kısmi Fourier (KF), paralel görüntüleme (PG) ve sıkıştırılmış algılama (SA) yöntemleri önerilmiştir. Ancak, T2 ağırlıklı görüntüleme ve uçuş zamanlı (TOF) anjiografi gibi MRG uygulamalarında hızlandırma faktörünün ve görüntü kalitesinin iyileştirilmesine ihtiyaç vardır. Önceki çalışmalar çoklu kontrast görüntü geriçatımı için popüler bir SA yöntemi olan SPIRiT yöntemini benimsemişlerdir. Ancak, bu yöntemlerde farklı kontrastlardaki ortak bilgi, geriçatım aşamasında kullanılmamıştır. Bu tezde, geriçatım sırasında yüksek uzaysal frekansları vurgulayarak görüntüler arasındaki ortak yapısal bilgiden yararlanan yeni bir yöntem önerilmiştir. In vivo beyin görüntüleme ve sayısal fantomdan elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin geleneksel yöntemlere kıyasla parametre seçiminde daha gürbüz olduğunu göstermektedir. Bu tezin TOF anjiyografi görüntüleme için amacı, hem sinyal-gürültü oranını artırmak hem de tarama süresini kısaltmaktır. Bu amaçla, faz kodlama yönlerinde SA kullanımı ile iki boyutlu hızlandırma, ve frekans kodlama yönünde bir boyutlu KF veri toplama ile eko zamanı azaltan bir kombinasyon önerilmektedir. Bu veri alımı sonrasında ise SA ve KF yöntemlerini ardışık olarak uygulayan bütünleşik bir geriçatım sunulmaktadır. Beyinde elde edilen in vivo anjiyografi sonuçları, önerilen zaman açısından etkin TOF yönteminin, damar-arka plan kontrastını arttırırken tarama zamanını düşürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) is a frequently used imaging modality for examining soft tissue structures. Long scanning time is the most crucial constraint that limits the use of MRI in the clinics. Partial Fourier (PF), parallel imaging (PI), and compressed sensing (CS) methods have been proposed to accelerate acquisitions by undersampling the data in k-space. However, further increase in acceleration factor as well as image quality are needed in certain applications of MRI, such as T2-weighted imaging and time-of-flight (TOF) angiography. Previous studies have adopted SPIRiT, a popular CS method, to the problem of multi-contrast image reconstruction. However, the mutual information across different contrast images were not utilized in these studies. In this thesis, a new method is proposed to benefit from the correlated structural information among the images by emphasizing high-spatial frequencies during joint reconstruction. The results obtained from in vivo brain scans and numerical phantom show that the proposed method is more robust against parameter selection when compared to conventional methods. For TOF angiography images, the goal of this thesis is to increase the signal-to-noise-ratio and shorten the scanning time, simultaneously. For this purpose, a combination of 2D acceleration in the phase-encode dimensions via CS and 1D PF data acquisition in the frequency-encode dimension to reduce echo time is proposed. Following this data acquisition, a joint reconstruction that iteratively alternates between CS and PF is introduced. In vivo angiography results in the brain show that the proposed time-efficient TOF method improves the vessel-background contrast, while decreasing the scanning time.