Ankara ilinde su ürünleri tüketim tercihlerinin belirlenmesi
This research is conducted in order to determine the fishery consumption preferences in Ankara province
  1. Tez No: 537836
  2. Yazar: ESMANUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinde yaşayan insanların su ürünleri tüketim tercihlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda 1181 kişi ile yüz yüze ve elektronik ortamda anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Veriler IBM SPSS 23 paket programı ile değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların balık tüketim sıklıkları incelediğinde; %26,7'si 15 günde bir kez, %23,9'u ayda bir kez ve %19,0'ı haftada bir kez balık tüketmektedir. Katılımcıların %39,9'u balığı dengeli ve sağlıklı beslenmek için tüketmekte, %42,7'si süpermarketten balık satın almaktadır. Katılımcıların çoğu (%61,2) balık satış fiyatlarının pahalı olduğu görüşündedir. Tüketicilerin %78,5'i tüketim için avcılık balıklarını tercih etmektedir. En çok kış mevsiminde (%64,4) balık tüketilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted in order to determine the fishery consumption preferences in Ankara province. In this context, data were collected via face-to-face and electronic survey with 1181 people. Then the collected data were evaluated using IBM SPSS 23 package software. According to the results of the survey, participants' frequency of fish consumption is as follows; 26.7% consume fish once every 15 days, 23.9% once a month and 19.0% once a week. 39.9% of participants consume fish for balanced and healthy nutrition and 42.7% of the participants purchase fish from supermarkets. Most of the participants 61,2% think that fish sales prices are high. 78.5% prefer hunted fish for their consumption. Fish are mostly consumed in winter 64.4%.