Ankara ili Haymana ilçesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinde su ürünleri tüketimi ve tüketici tercihleri üzerine bir araştırma
A research on consumption of aquaculture products and consumer preferences in cattle and ovine livestock enterprises in Haymana district of Ankara province
- Tez No: 991343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BEHREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Balık eti, yüksek besin değeriyle sağlıklı beslenmede önemli rol oynasa da kırsal bölgelerde, özellikle hayvancılıkla uğraşan kesimlerde kırmızı et ve süt ürünlerinin daha yaygın tüketildiği bilinmektedir. Bu araştırma, Ankara İli Haymana İlçesi'nde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan işletme sahiplerinin su ürünleri tüketim alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 66 işletme sahibi ile yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan katılımcıların büyük çoğunluğunun (%56,3) 41–50 yaş aralığında ve ayda 2–4 kez balık tükettikleri tespit edilmiştir. Eğitim düzeylerine göre tüketim sıklığı arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemsizdir (p>0,05). Katılımcıların %45,5'i kırmızı eti, %22,7'si ise balık etini tercih etmektedir. Balık seçiminde tazelik seçeneği %72,7 ile öne çıkarken, deniz balıkları %97 oranında tercih edilmekte olup, tatlı su balıklarına ilgi düşüktür. En çok tüketilen balık türü %81,8 ile hamsi, en yaygın pişirme yöntemi ise %83,3 ile kızartmadır. Balık satın almada tazelik, %97 oranıyla en önemli kriterdir. Mevsimin etkisine bakıldığında katılımcıların %92,4'ü balığı kış aylarında tüketmekte ve ailelerin aylık balık tüketimi çoğunlukla (%48,5) 1–3 kg arasında değişmektedir. Araştırma bulguları, Haymana ilçesinde hayvancılık ile uğraşan işletmelerde balık tüketim tercihlerinde öncelikle tazeliğe bağlı olarak geliştiğini ortaya koymaktadır. Bu durum, hayvancılıkla uğraşan kırsal bölgelerde farkındalık çalışmalarının artırılması ve balığa kolay ulaşım ve tedarik sürecinin iyileştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Veriler, balık tüketimini artırmaya yönelik stratejilerde, yerel yönetim ve sektör paydaşlarına rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
Although fish meat plays an important role in healthy nutrition due to its high nutritional value, it is known that red meat and dairy products are more commonly consumed in rural areas, especially among those engaged in animal husbandry. This study was conducted to determine the fish consumption habits of businesses engaged in cattle and sheep farming in Haymana District, Ankara Province. A face-to-face survey was conducted with 66 farm owners selected using simple random sampling. It was found that the vast majority of participants (56.3%) were aged 41–50 and consumed fish 2–4 times a month. The relationship between consumption frequency and education level was statistically insignificant (p>0.05). 45.5% of participants preferred red meat, while 22.7% preferred fish. When selecting fish, freshness is the most important factor at 72.7%, with sea fish being preferred at a rate of 97% and freshwater fish being less popular. The most consumed fish type is anchovy at 81.8%, and the most common cooking method is frying at 83.3%. Freshness is the most important criterion when purchasing fish at a rate of 97%. When considering the effect of season, 92.4% of participants consume fish during the winter months, and the monthly fish consumption of families mostly (48.5%) ranges between 1–3 kg. The research findings reveal that fish consumption preferences in livestock-raising businesses in Haymana district are primarily driven by freshness. This situation indicates the need to increase awareness in rural areas engaged in livestock farming and to improve the accessibility and supply process of fish. The data can guide local authorities and industry stakeholders in strategies to increase fish consumption.