Hastane soğutma sistemlerinin enerji verimliliği açısından incelenmesi
Investigation of hospitals' cooling systems in terms of energy efficiency
  1. Tez No: 537871
  2. Yazar: ADEM KISSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji kullanımı en yoğun olan bina gruplarından olan hastanelerde, Isıtma, Havalandırma ve Klima Sistemleri (HVAC) önemli bir enerji tüketimine sahiptir. Hastanelerin elektrik tüketimlerine bakıldığında yaz dönemlerinde enerji tüketiminin oldukça arttığı görülecektir. Bu ise soğutmanın oldukça büyük miktarda bir enerji tükettiği anlamına gelmektedir. Bu çalışmada; enerji tüketiminde soğutmanın önemli bir yeri olduğundan, hastanelerde kullanılan soğutma sistemlerinin devre yapıları, çoklu soğutma gruplarının ve pompalarının bağlantı durumları, kısmi yükte çoklu soğutma gruplarının ve pompalarının çalışma şekilleri ve otomasyon sistemi enerji verimliliği açısından incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada, Ege bölgesindeki İzmir İlinde Sağlık Bakanlığına bağlı olan örnek bir kaç hastanede soğutma sistemine ait uygulamalar enerji verimliliği açısından incelenmiştir. Mevcut sistem ve çalışma şartları analiz edilerek, ihtiyaçlardan ödün vermeden, enerji verimliliği ve tasarrufu açısından yapılması gerekenler belirlenmeye çalışılmıştır. Hem tesis hem de işletme için öneriler sunulmuştur. Gerek proje tasarımındaki bazı önemli eksikliklerden gerekse tesisin işletilmesi konusunda personelin bilgi eksikliğinden dolayı gereksiz yere bir enerji tüketiminin olduğu belirlenmiştir. Gerekli düzeltici bir faaliyet yapılmaz ise benzer alt yapıya sahip her hastanede boşuna enerji tüketiminin her yıl olmaya devam edeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heating Ventilation and Air Conditioning (HVAC) generally accounts for a significant proportion of total building energy consumption. When we take a closer look at hospital's electricity bill, it will be seen that energy consumption is quite highly in summer period. That means cooling use up a good deal of electricity. In this study, as cooling takes an important part in energy consumption, chilled water system configurations, multiple chiller and pump connections, chiller plant partial load working conditions and their automation system were investigated in terms of energy efficiency. In this study, chilled water system applications were examined in a few sample Hospitals-connected to the Ministry of Health- in İzmir province in terms of energy efficiency. By analyzing existing system and its operation conditions, it was tried to determine the things that we can do to save energy without compromising necessities. Proposals are also put forward both in terms of installation and operation. It is identified that there are unnecessary energy consumptions in hospital's chilled water system both because of some major shortcomings in the project design and because of the lack of employee's knowledge about the operation of the plant. If necessary corrective action is not taken, it is concluded that the energy consumption will continue to exist every year in every hospital which has alike infrastructure.