Kadmiyum çinko interaksiyonunun karabuğdayın (Fagopyrum esculentum) gelişimi ve metabolizmasına etkisi
The effect of cadmium and zinc interaction on the development and metabolism of buckwheat (Fagopyrum esculentum)
- Tez No: 537870
- Danışmanlar: PROF. AYŞEN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması farklı dozlarda çinko (Zn) ve kadmiyum (Cd) uygulamalarının; karabuğday bitkisinin gelişimi, verimi ve kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede; 2 farklı karabuğday (Güneş ve Aktaş) çeşidi kullanılmıştır. Kadmiyum 0-12.5-25-50-100 mg Cd kg-1 dozlarında, 3CdSO4.8H2O formunda ve Zn 0-10-30 mg Zn kg-1 dozlarında, ZnSO4.7H2O formunda uygulanmıştır. Deneme sera koşullarında 5 ay boyunca yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre ortalama bitki boyu 32.42-65.58 cm, tane verimi 77.4-359.5 kg da-1, biyomas verimi 47-1517 kg da-1, bin tane ağırlığı 22.20-30.92 g arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different doses of zinc (Zn) and cadmium (Cd) on the growth, yield and quality of buckwheat plants. In the trial; 2 different buckwheat variety (Günes and Aktas) were used. Cadmium was applied in doses of 0-12.5-25-50-100 mg Cd kg-1 as 3CdSO4.8H2O and zinc was applied as ZnSO4.7H2O in doses of 0-10-30 mg Zn kg-1. The experiment was carried out in greenhouse conditions for 5 months. According to the results, average plant height, the grain yield, biomass yield, and thousand grain weight were changed between 32.42-65.58 cm, 77.4-359.5 kg da-1, 47-1517 kg da-1 and 22.20-30.92 respectively.