Örgütsel güvenin iş tatmin düzeyine etkisi: Kamu bankası çalışanlarına yönelik bir araştırma
The effect of organizational trust on job satisfaction: A study on a public bank employees
  1. Tez No: 537890
  2. Yazar: SEVİM KUMDAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma hayatında gün geçtikçe daha çok önem kazanan müşteri memnuniyetini sağlayabilmek ve performans hedeflerine ulaşabilmek için mutlu ve işine bağlı çalışanlar anahtar rol oynamaktadır. Bu çalışmada, örgütsel güven ve iş tatmini kavramlarının banka çalışanları üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada, günümüzde yoğun iş stresi altında çalışan banka personelinin iş tatmini ve örgütsel güvenin hangi boyutlarda olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini bir kamu bankasının Ege Bölgesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilen, banka şubelerinde farklı görevlerde çalışan 124 personel oluşturmaktadır. (Ankete katılan 128 kişiden 4 kişi geçersiz olduğundan değerlendirme, 124 kişi ile sonuçlanmıştır.) Çalışma kapsamında iş tatmini ve örgütsel güven kavramları için ayrı ayrı ölçekler tanımlanmış, çalışanların iş tatmini ve örgütsel güven seviyeleri anket yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda, araştırmaya katılan banka çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel güven algılarının düzeyini belirlemek için yüzde-frekans analizi, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan banka çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel güven ölçeklerinden almış oldukları puanları; yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, görev yapılan kurumdaki çalışma süresi, aylık gelir, çalışılan bölüm ve eğitim durumu değişkenlerine göre karşılaştırmak için parametrik analiz teknikleri (ilişkisiz örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Happy and satisfied employees play a key role in achieving customer satisfaction and performance goals that are becoming more and more important in business life. The aim of this study is to investigate the effects of organizational trust and job satisfaction concepts on bank employees, which are becoming increasingly important in the working life. In the study, the level of job satisfaction and organizational trust in bank employees that working under intense work stress today are investigated. The universe of its research consists of the employees in the Aegean region of a public bank. The sample of the study consisted of 124 staff, who were selected through simple random sampling, who worked in different positions at bank branches. (4 out of 128 respondents were invalid, the evaluation resulted in 124 people). Within the scope of the study, individual scales were defined for job satisfaction and organizational trust concepts, and job satisfaction and organizational trust levels of employees were determined using questionnaire method. Percentage-frequency analysis, mean and standard deviation values were used to determine the level of job satisfaction and organizational trust perceptions of bank employees participating in the survey in general direction of the research. The scores of the bank employees participating in the survey on the Job Satisfaction and Organizational Trust Scales; parametric analysis techniques (unrelated sample t test, one way ANOVA, correlation analysis and regression analysis) were used for comparing the variables according to age, gender, marital status, occupational seniority, duration of study in the institution, monthly income, studied department and education status.