Bilgi teknolojileri kullanım kültürü vefarkındalık yöntemlerinin geliştirilmesi
Usage culture of information technologies and development of awareness methods
  1. Tez No: 537891
  2. Yazar: FARUK YAKARYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DR. OKTAY ADALIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak toplumun tüm kesimlerinde teknoloji kullanımı ve bilgi güvenliği çeşitli alanlarda kendini göstermektedir. Toplumun çekirdeği olan ailelerde teknoloji bir kültür dahilinde kullanılmaması ve bilgi güvenliği farkındalığının tam olarak sağlanmaması birçok riski beraberinde getirmektedir. Bu sebeple, dünyada ve ülkemizde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu tezde, ailelerde teknoloji kullanım kültürü ve bilgi güvenliği farkındalık yöntemi geliştirmek için mevcut durum araştırmasına ek olarak Üsküdar'daki 120 okulda konuyla ilgili olarak ebeveynlere yönelik farkındalık eğitimleri gerçekleştirilmiş, eğitim sırasında 2118 ebeveyn üzerinde anket araştırması yapılmıştır. Anket sonuçları frekans ve ki-kare yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre; sosyal medya kullanıcısı olan ebeveynlerin % 43'ü çocuğuna sosyal medya kullanım yaşı belirlememiştir. Sosyal medyada herkese açık paylaşım yapan ebeveynlerin %66'sı güvenli sosyal medya kullanım bilgisine sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Bulgular ve literatür araştırmalarına göre ailelerde çeşitli şekillerde farkındalık yöntemlerinin geliştirilebileceği açıklanmıştır. Ülkemizdeki ilgili kurum, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün el birliğiyle bu konuda çalışma yapması büyük önem arz etmektedir. Donanım ve yazılım gibi teknik çözümlerle beraber insanın bilgi güvenliğindeki rolü unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to technological developments, technology usage and information security in all segments of the society have manifested itself in various areas. Families who are the core of the society are not used in a technology culture and the awareness of information security is not fully provided brings many risks. For this reason, many studies have been carried out in the world and in Turkey. In this thesis, in order to develop a technology usage culture and information security awareness method in families, awareness trainings were conducted to parents on the subject in 120 schools in Üsküdar and a questionnaire survey was conducted on 2118 parents during the trainings. Survey results were analyzed by frequency and chi-square methods. According to the findings; 43% of the parents of social media users did not determine the age of social media use for their children. It was revealed that 66% of the parents who shared information publicly on social media did not have secure social media usage knowledge. According to the findings and literature survey, it has been shown that awareness methods can be developed for families in various ways. In Turkey, relevant institutions, civil society organizations and private sector are working hand to hand on this issue. The role of human in information security should not be forgotten, along with the technical solutions such as hardware and software.