Özel huzurevlerinde yaşanan personel sirkülasyonunun yaşlılar üzerinde etkisi: İstanbul örneği
Thesis subject:the effect of employee turnover of nursing homes on elderly people: Istanbul ci̇ty sample
  1. Tez No: 537889
  2. Yazar: SİNEM BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DR. NEBİYE KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, huzurevlerinde personel sirkülasyonunun olup olmadığını saptamak ve sirkülasyon var ise yaşlıları etkilenip etkilenmediklerini veya nasıl ve ne derece etkilediğini tespit etmektir. Bu çalışma, İstanbul ili sınırları içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetini sürdüren 100 adet huzurevi ve yaşlı bakım merkezi içerisinden rastgele seçilmiş gerçek ve tüzel kişilerince işletilen 25 Özel Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi ile yapılmış olup, 55 yaş ve üzeri 73 gönüllü yaşlı ve 135 gönüllü personel üzerinde uygulanmıştır. Söz konusu araştırmada personel ve yaşlıya uygulanmak üzere 2 adet Anket Formu ve huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerine uygulanmak üzere 1 adet Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma neticesinde; özel huzurevlerinde sıkça personel sirkülasyonun olduğu, yaşlıların personel değişiminden etkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine the employee turnover in nursing homes and if so the effect of staff turnover on elderly residents; how and to what extent the turnover affects to them. This study is takerplace in 25 private Nursing Homes and Elderly Care Certers which were randomly chosen among 100 Nursing Homes and Elderly Care Centers operated under Family and Social Policies Istanbul Provincial Directorate's authority in Istanbul. The study is done on 73 volunteered elders who are 55 aged and over and 135 volunteered employees. In this research, 2 Information Forms are used for volunteered elders and volunteeres and 1 Information Form is used in Nursing Homes and Elderly Care Centers. In the conclusion of this study it is seen that there are often employee turnover in private nursing homes and elderly care centers which affects the elderly residents but does not change the contentedness of the elders regarding the staff.