Interactive flow-shop scheduling
- Tez No: 5379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KONDAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
SERİ-İŞ AKIŞLI SİSTEMLERDE ETKİLEŞİMLİ ÇİZELGELEME DÜZ, Gülin Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Suna KONDAKCI 147 sayfa, Şubat 1989 ÖZET Bu çalışma, seri-iş akışlı sistemlerde işlerin çizelgelemesi problemini etkileşimli çizelgeleme yaklaşımı ile ele almaktadır. Bu çalışmada ele alınan problem NP-zor olduğundan, analitik yöntemler kullanılamamaktadır. Literatürde bu problem sezgisel yöntemlerle çözülmektedir. Bu çalışmada, seri-iş akışlı sistemlerde işlerin çizelgelemesi problemini çözmek için, alternatif bir teknik olan etkileşimli çizelgeleme yaklaşımı tartışılmaktadır. Etkileşimli çizelgeleme yaklaşımının etkisini incelemek için, bilgisayar ve insan mantığının güçlerini birleştiren bir etkileşimli simulator hazırlanmıştır. Kullanıcılar, etkileşimli simulatorü kullanarak, performans kriteri işlerin tamamlanma süresini enazlamak olması kaydiyle, çizelgeler oluştururlar. Kullanıcıların performansı, literatürde bu problem için önerilmiş pek çok sezgisel yöntem arasında iyi davranan üç sezgisel yöntem ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar hem istatistiksel teknikler hemde sözlü protokoller kullanılarak analiz edilmiştir. Anahtar sözcükler : Çizelgeleme, seri-iş akışlı sistemler, etkileşimli karar verme 11
Özet (Çeviri)
INTERACTIVE FLOW SHOP SCHEDULING DÜZ, Gülin Faculty of Engineering Department of Industrial Engineering, M.S. Thesis Supervisor : Assist. Prof. Dr. Suna KQNDAKCI 147 pages, February 1989 ABSTRACT This study deals with the problem of scheduling in the flow- shop environment by interactive approach. Since the problem handled in this study is identified as NP-complete, analytical optimizing solutions can not be used. In literature, this problem is solved by using heuristic procedures. In this study, interactive approach which is an alternative technique to solve flow shop scheduling problem is discussed. To investigate the effectiveness of interactive approach, an interactive simulator is prepared which combines the strengths of computer and human logic. By using the interactive simulator, subjects perform tasks where the performance criterion is makespan. Performance of the subjects are compared to three heuristic procedures which are found well behaving among other heuristics proposed in the literature for this problem environment. The results are analyzed by using both statistical techniques and in terms of verbal protocols. Keywords : Scheduling, flow shop, interactive decision making