Pazarlama iletişim aracı olarak puanlama sistemi ve tüketici satın alma davranışına etkisi: Butik oteller üzerine bir uygulama
The rating system as the marketing communication tool and the effect on the consumer purchase behavior: An application on boutique hotels
  1. Tez No: 537904
  2. Yazar: ERDOĞAN GÜMÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR BÜYÜKER İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnternet teknolojisi, Web 2.0 dönemi ile beraber kullanıcılarını aktif bir birey olma yolunda ilerletmektedir. Özellikle sosyal medyanın gelişimiyle beraber insanlar internet ortamında içerik üretebilen, görüş ve düşüncelerini paylaşabilen, bireyler haline gelmiştir. Bu bağlamda tüketicilerin turizm işletmelerini puanladığı, değerlendirdiği ve yorumladığı sosyal medya bağlantılı da olabilen internet siteleri puanlama sistemini geliştirmiştir. Bu sistemle beraber tüketici gitmeyi planladığı işletmeyi inceleme ve değerlendirme fırsatı bulmaktadır. Puanlamanın tüketici satın alma davranışı üzerinde etkisi olabilmektedir. Bu araştırma betimsel bir araştırma olup bir durum tespitidir. Çalışmanın öncelikli amacı, tüketicilerin demografik özelliklerin ve sosyal medya kullanıma dair temel özellikler ile puanlama sistemi algılarında bulunan ilişkilerin saptanmasıdır. Çalışma tüketici satın alma davranışlarına puanlama sisteminin etkisini açıklayan yerli literatürde öncül çalışmalardan biridir. Bu çalışma ile sonuç olarak demografik özellikler ve sosyal medya kullanıma yönelik değişkenler ışığında tüketicilerin puanlamaya yönelik algıları ve düşünceleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet technology, along with the Web 2.0 period, is improving its users to become an active individual. Especially with the development of social media, people have been able to produce content, share their opinions and thoughts on the internet. In this context, internet sites, which may be linked to social media, where consumers have rated, evaluated and interpreted tourism businesses, have improved the rating system. With this system, consumers have the opportunity to review and evaluate the operation they plan to go. The rating system may have an impact on consumer buying behavior. This research is a descriptive study and a case study. The primary aim of the study is to determine the relationships between the demographic characteristics of consumers and the basic features of social media usage and the scoring system. The study is one of the early studies in the domestic literature describing the impact of the scoring system on consumer buying behavior. As a result of this study, the perceptions and thoughts of the consumers about the scoring were determined in the light of demographic features and social media usage.