Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae)'nın Çankırı'daki biyolojisi ve laboratuar ortamında üretimi
Biology and production of Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae) in laboratory conditions in Çankırı
  1. Tez No: 537938
  2. Yazar: MEHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN KONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi, yaprak bitlerinin doğal düşmanlarından olan predatör Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae)'nın Çankırı'daki biyolojisi ve laboratuvar ortamında üretim olanaklarının belirlenmesi amacıyla 2016-2018 yılları arasında yürütülmüştür. C. septempunctata 'nın laboratuvar ortamında üretimine yönelik çalışmalar 25 ±1°C sıcaklık. %65±5 nem ve 18:6 (aydınlık: karanlık) koşullarına ayarlı iklim odasında gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda C. septempunctata'nın yumurtaların açılma süresi 2,85±0,24 gün, 1-4 larva dönemlerinin sırası ile 2,93±0,10, 2,61±0,08, 2,72±0,09 ve 2,62±0,09 gün sürdüğü belirlenmiştir. C. septempunctata'nın prepupa ve pupa süreleri ise 1,30±0,07 ve 5,04±0,07 gün sürmüştür. C. septempunctata'nın erkek ve dişi cinsiyet oranı 1:1 olarak belirlenmiştir. Bu böceğin ortalama ergin ömrü ise 16,90±0,15 gün olarak hesaplanmış olup preovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri sırasıyla 7,05±0,40, 5,85±0,07 ve 4,00±0,40 gün olarak saptanmıştır. Buna göre C. septempunctata'nın 4 larva döneminin bulunduğu ve sözü edilen laboratuar koşullarında ömrünü 36,97 günde tamamladığı tespit edilmiştir. Çalışmada, C. septempunctata dişilerinin ortalama 109,6±3,71 adet yumurta bıraktığı tespit edilmiştir. C. septempunctata'nın 1-4. larva dönemlerinde sırasıyla 21,9±0,80, 41,40±1,30, 69,81±2,44 ve 100,34±0,31 adet yaprak biti tükettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Master's Thesis was carried out in order to determine the mass production in the biology and laboratory environment of the predaor Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae) which is the natural enemy of aphids this years between 2016-2018. The production of C. septempunctata L. in the laboratory environent was carried out using small plastic containers at growth chamber that was set to 25 ±1°C tempeture, %65±5 humudity and 18:6 (light:dark) conditions. The result of the study show thwt the incubation period of C. septempunctata was 2,85±0,24 days. The duration of 1-4th instars of C. septempunctata was 2,93±0,10, 2,61±0,08, 2,72±0,09 and 2,62±0,09 days respectively. Also, the prepupa and pupa periods were found as 1,30±0,07 and 5,04±0,07 days. Male to female sex ratio of C. septempunctata was found as 1:1. Mean adult longevity of C. septempunctata was 16,90±0,15 days. The preoviposition, oviposition and postoviposition periods were calculated as 7,05±0,40, 5,85±0,07 and 4,00±0,40 days respectively. The average of the eggs laid by C. septempunctata females was 109,6±3,71 eggs/female. Also the average of the consumed aphids by the 1-4th instars of C. septempunctata were 21,9±0,80, 41,40±1,30, 69,81±2,44 and 100,34±0,31 aphids respectively.