Kahramanmaraş Çimen Dağı Uludaz Tepesi'nde yedi noktalı uğur böceği (Coccinella septempunctata L.) (Coleoptera: Coccinellidae)'nin popülasyonu ve doğal düşmanları
Population density and potantial entomopathogen and parasitoids of Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae) (seven spotted lady beetle) in the Uludaz hill of Cimen mountain in Kahramanmaras
- Tez No: 269214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş ili Çimen Dağı Uludaz Tepesi'nde 2008 ? 2009 yılları arasında yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Kahramanmaraş Çimen dağı Uludaz Tepesi'nde bulunan Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae) (Yedi noktalı uğur böceği)'nin popülasyon yoğunluğu ve bunlar üzerinde bulunan entomopatojen ve parazitoitleri belirlemektir. Bölgenin genel yapısı göz önüne alınarak 1900, 2100 ve 2273m yüksekliklerde Nisan-Kasım aylarında arazi çalışmaları yapılarak popülasyon seviyeleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda en yüksek popülasyon seviyesine 2273m yükseklikteki zirvede sayılırken popülasyon yoğunlukları yıllara ve aylara göre değişkenlik göstermiştir. Haziran ayında bu bölgeye C. septempunctata'ların göç etmesiyle popülasyon yoğunluğu artmakta ve Ekim-Kasım ayılarında azalmaktadır. Entomopatojen fungus, Beauveria bassiana enfeksiyonu bölgede C. septempunctata'nın en çok ölümüne sebep olan etken olduğu ve Dinocampus coccinellae'nın diğer ölüm etkeni parasitoit olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in 2008-2009 at the Uludaz Hill of Cimen Mountain, in Kahramanmaras. The objective of the study was to determine population density level and potential entomopathogens and parazitoids of Coccinella septempunctata L. (Coleoptera: Coccinellidae) (Seven spotted lady betle). Population density was recorded at an altitude of 1900, 2100 and 2273m from April to November. Beside, the highest density of C. septempunctata was found at summit of the Uludaz Hill, population density was varied between years and each month. Population density was being high at June when Coccinella septempunctata migrated to the mountain. The entomopathogenic fungus Beauveria bassiana was the most important mortality factor in the population of C. septempunctata. Low rate of parasitization by Dinocampus coccinellae was also other mortality factor in the mountain hibernacula.