Entelektüel sermayenin işletme performansına etkisinde yenileşimi destekleyen örgüt ikliminin rolü: Büyük ölçekli işletmelerde bir araştırma
The role of innovative organizational climate on intellectual capi̇tal's effect on busi̇ness performance in compani̇es: A survey in large-scale enterprises
- Tez No: 537948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN TARLACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Özellikli teknikler ve ürünler gibi maddi olmayan varlıkları, üretime ve pazar bilgisine özgü teknik bilgiyi ve kendi rekabetçi zekalarını kullanarak rekabet avantajı sağlayan işletmelerin yenileşimi destekleyen işletmeler oldukları da bilinmektedir. Rekabetçi işletmelerin en değerli varlıklarından biri olarak entelektüel sermayenin yenileşimi destekleyen örgüt iklimine ve işletme performansına etkilerini araştırmakla önemli bulgular elde edileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, entelektüel sermaye ile işletme performansı arasındaki ilişkinin ve bu ilişkide yenileşimi destekleyen örgüt ikliminin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. İşletmelerin bazı özelliklerinin entelektüel sermaye, yenileşim ve performans ilişkilerindeki rolünün araştırılması araştırmada ikincil olarak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that companies that gain a competitive advantage by using intangible assets such as featured techniques and products, technical knowledge specific to production and market knowledge and their competitive intelligence are innovative companies as well. As one of the most valuable assets of competitive enterprises, it is thought that important findings will be obtained by investigating the effects of intellectual capital on innovative organizational climate and firm performance. In this study, it was aimed to examine the relationship between the intellectual capital and the firm performance and the role of innovative organizational climate in this relationship. Researching the role of some company aspects on the intellectual capital, innovation and performance relationships was secondarily aimed.