Sosyal medya kişilik özelliklerini yansıtır mı? İnsan kaynakları perspektifinde twitter üzerinden bir söylem analizi
Does social media reflect personalities characteristics? The discourse in the perspective of human resources management through twitter
  1. Tez No: 537964
  2. Yazar: AHMET GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Psychology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Sosyal Medya içerik üreticilerinin kişilik özelliklerini tespit edebilme amacı güdülmüş ve buradan elde edilen verilerin İnsan Kaynakları Yönetimi bağlamında kullanılıp kullanılamaycağı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini kariyer planlaması yapmış işletme bölümü 4. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle 347 öğrenciye Beş Faktörlü Kişilik ve Sosyal Beğenirlik Ölçeği ile ulaşılmıştır. Ulaşılan örneklem üzerinde ölçeğin güvenilirliği ve geçerliliği sınanarak 47 öğrencinin tweetlerine eleştirel söylem analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; araştırmaya konu olan 47 kişinin, son 50 paylaşımından kişilik özelliklerini doğru tahmin edebilme oranı %79,57'dir. Ortalama 14 tweet ile kişiye dair Beş Faktörlü kişilik envanterine göre kişilik özelliklerini doğru tahmin edilmesinin de mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular göstermektedir ki yüksek oranda doğruluk payı ile sosyal medyadan kişiliğe dair çıkarımda bulunmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to detect social media content manufacturers personality characteristics and if the data from here will be used or not in the context of human resources management. The sample of the research was in the Career Planning Business Section 4. Class students. With convenience sampling method 347 students in the 900- person universe were reached with a Big Five Personality Traits and a Social Desirability scale. By testing the reliability and validity of the scale on the sample reached, critical discourse analysis was performed on the tweets of 47 students. According to the results of the study; The rate of 47 people to investigate is 79,57% of the ability to accurately predict personality characteristics from the last 50 share. With an average of 14 tweets, it turns out that it is possible to accurately predict personality traits based on a Big Five Personality Traits Scale. The findings from this research show that there is a high proportion of accuracy, and it is possible to make a contribution to social media personality.