The function of literary materials in efficient foreign language education
Etkin yabancı dil eğitiminde edebi materyallerin işlevi
  1. Tez No: 537963
  2. Yazar: ESRA İBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Eğitimi, değişik şekillerde tanımlanmasına rağmen, genel manada bir insanın duygusal, bedensel ve zihinsel olarak sahip olduğu yeteneklerin, belirlenen amaçlar doğrultusunda geliştirilmesi faaliyeti olarak düşünecek olursak, o zaman bunun çağa uygun olarak sürekli değişen ve gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda 'dil becerileri yüksek' bireyler yetiştirmek maksadıyla yabancı dil eğitiminin de çağımızdaki gelişmelere paralel olarak yenilenmesi önem arz etmektedir. Ülkemizde uygulanan yabancı dil eğitim sistemi incelendiğinde, genelde öğretmen merkezli bir eğitim ve öğretim sisteminin uygulandığı görülmektedir. Mevcut yapıda öğrenciler tüm eğitim ve öğretimleri süresince en az bir yabancı dil eğitimi almalarına rağmen yabancı dil becerilerini arzu edilen seviyede kullanamadıkları gözlenmektedir. Her ne kadar yapılan iyileştirmeler ve uygulamaya konulan çeşitli projelerle genel olarak eğitimde bir gelişme sağlanmış olsa da, henüz arzu edilen seviyeye ulaşılamadığı değerlendirilebilir. Bu çalışmada, Orta Okul seviyesinde verilen yabancı dil eğitimini daha etkin hale getirmeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan devlet okulları oluşturmaktadır. Ancak belirlenen ilçenin büyüklüğü, her okula ulaşmanın ekonomik zorluğu ve zaman güçlüğü göz önünde bulundurularak, araştırma grubu dokuz devlet okulunda görev yapan 60 yabancı dil öğretmeni ve 80 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, nitel araştırma kapsamında 53 öğretmen ve 113 öğrencinin anket soruları ve mülakatlarla görüşleri alınmıştır. Alınan görüşler güvenilirlik ve geçerlilik testine tabi tutulmuştur. ANOVA ve Sidak Binary testleri uygulanarak grupların yabancı dil eğitimi konusundaki görüşleri ortaya çıkarılmıştır. Öğrenci merkezli bir eğitim ve öğretim sisteminde öğrencilerin öğrenme konusunda daha aktif hale geleceği, öğrenmede sorumluluğu paylaşacağı bir gerçektir. Eğitim müfredatında özellikle edebi materyallerin kullanılmasıyla da öğrencilerin öğrenmeye karşı ilgi, dikkat ve motivasyonlarının daha da artırılarak eğitim ve öğretimde beklenilen ve sık sık dile getirilen seviyeye ulaşılacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak, yabancı dil eğitiminde şarkı, ninni, film, bilmece, tekerleme, peri masalı, kısa hikâye, tiyatro ve şiir gibi edebi materyallerin kullanılmasının ve eğitim ve öğretim sisteminde öğrenci merkezli bir eğitim ve öğretim sistemine daha fazla yer verilmesinin, öğrencilerin yabancı dil becerilerini yükseltilebileceği, öğrenme ufuklarını genişletilebileceği, iletişim seviyesi ve kavrama düzeylerini artırabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece yabancı dil eğitiminde etkinliğin ve başarının artırılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though education is described in various ways, if we think of it in a general sense, it is a process that emotionally, physically, and mentally improves a person's competency towards identified objectives that they originally had, then we can say that it is a process that continuously changes and develops in time, under the light of accumulation of knowledge and experience. Accordingly, so as to educate individuals with high language skills, renewing foreign language education in parallel with the improvements of our age gains importance. When foreign language education of our country is examined, it can be seen that a teacher-centered approach is being implemented in general. In the current system, even though students are being taught at least one foreign language throughout their education, they cannot develop their language skills at the desired level. Although there have been many improvements made in foreign language education as a whole through betterments and various projects, it can be evaluated that the desired level is not reached yet. Hence, in order to find out new ways and methods for more effective foreign language teaching at Middle School level, this research was conducted. Mainly descriptive quantitative survey method had been applied in this study. The population of the study is comprised of state secondary schools in Küçükçekmece district of İstanbul. But the large size of the determined district, economic difficulties and time limitations to reach these schools compelled to form a study group which is limited to nine state schools with theirs 60 teachers and 80 students. In addition, to collect qualitative data, 53 teachers' and 113 students' opinions were taken via interview questions. The reliability and validity analysis was done. ANOVA and the Sidak Binary comparison test were applied to find out participants' opinions about foreign language teaching. It is clear that using student-centered approach, teachers shall get their students become more active and shares the responsibility of learning. Also, especially by using literary materials, the student's interest, attention and motivation would be increased even more, so eventually the efficiency of foreign language education system would be increased to the expected, desired and commonly referred level. As a result, by using literary materials, such as songs, nursery rhymes, riddles, tongue twisters, fairy tales, poems, short stories and dramas in foreign language teaching and by giving more place to the student-centered approach, it is argued that students' foreign language skills can be increased, their horizon can be expanded and the communication and comprehension level can be augmented even more. So, it is evaluated that the effectiveness and success of foreign language teaching can be increased.