Uterus ve uterus dışı leiomyosarkomların ayırıcı tanısında immünhistokimyasal belirleyicilerin yeri
  1. Tez No: 537973
  2. Yazar: DENİZ BAYÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEFELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Leiomyosarkomlar, uterus ve uterus dışı bölgelerde farklı davranışa sahip olabilirler. Yerleşim yerlerine göre tanı ölçütleri ve tedavi şekilleri farklılık gösterir. Bu nedenle LMS'lerin primer alanını belirlemek oldukça önemlidir. Çalışmamızda bir dizi antikor paneli kullanılarak uterus ve uterus dışı yerleşimli leiomyosarkomların kökenini belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: 2006-2018 yılları arasında uterus ve uterus dışı yerleşimli leiomyosarkom tanısı almış, tüm olgular çalışmaya dahil edildi. Tümörü en iyi temsil eden dokulardan alınan örneklerden 'doku mikroarray yöntemi' ile hazırlanan bloklara östrojen ve progesteron reseptörü, WT-1, p16, p53, PAX8, CD117, PTEN, fascin, EMMPRIN, kalponin, c-erb-B2, c-myc, MDM2, FOXM1, siklin D1, CDK4, bcl-2, SMA, desmin, kaldesmon ile bölümümüzde immünhistokimyasal çalışma yapıldı. Yirmi bir adet immünhistokimyasal belirteç ile uterus ve uterus dışı LMS'lerdeki boyanma sonuçları arasındaki farkların anlamlılığı, ki-kare testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Leiomyosarcoma may have different behavior in the uterus and extrauterine regions. Diagnostic criteria and treatment patterns differ according to the settlements. Therefore, it is very important to determine the primer of leiomyosarcoma. In our study, we aimed to determine the origin of the uterus and non-uterine leiomyosarcomas using a series of antibody panels. Materials and methods: All the uterine and extrauterin leiomyosarcoma cases which were diagnosed between 2006-2018 were included in this study. Specimens taken from tissues that represent the best tumor tissue prepared by the microarray method of estrogen and progesterone receptor, WT-1, p16, p53, PAX8, CD117, PTEN, fascin, EMMPRIN, calponin, c-erb-B2, c-myc, MDM2 , FOXM1, cyclin D1, CDK4, bcl-2, SMA, desmin, kaldesmon immunohistochemical study was performed in our department. The staining of twenty-one immunohistochemical markers in uterine and extrauterine leiomyosarcoma were compared with the chi-square test.