Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda ksilitol emdirilmiş fırça kullanımının periodontal durum ve mikrobiyal flora üzerine etkileri
The effects of xylitol impregnated brush use on periodontal condition and microbial flora in patients undergoing fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 537974
  2. Yazar: SELİN KOŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı sabit ortodontik tedavi gören zayıf oral hijyene sahip hastalarda ksilitol emdirilmiş diş fırçası kullanımının tükürükteki Streptococcus mutans, Lactobacillus ve total bakteri miktarındaki değişimini etkileyip etkilemediğini incelemek ve periodontal durumun ksilitol emdirilmiş fırça kullanımından nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Çalışmamız kapsamında zayıf oral hijyene sahip sabit ortodontik tedavi gören 44 hastaya ksilitol emdirilmiş diş fırçası ve normal diş macunu emdirilmiş diş fırçası kullandırılmıştır. Periodontal durum ve mikroflorayı değerlendirmek üzere fırçanın verildiği gün (T0), fırça verildikten 1 ay (T1) ve 3 ay sonra (T2) olacak şekilde periodontal ölçümler ve tükürük örnekleri alınmıştır. Periodontal sağlık plak, gingival ve sondlamada kanama indeksleri kullanılarak değerlendirilmiştir Plak indeksi, gingival enflamasyon ve gingival kanama sonuçları T0-T1 zaman aralığında değerlendirildiğinde ksilitol ve kontrol gruplarında anlamlı derecede azalma görülmüştür. T1-T2 zaman aralığında ise plak indeksi değerleri ve gingival enflamasyon bulguları kontrol grubunda anlamlı derecede azalırken, gingival kanama bulguları her iki grupta da anlamı derecede azalmıştır. T0-T2 zaman aralığında ise her iki grupta da anlamlı derecede azalma bulunmuştur. Streptococcus mutans, Lactobacillus ve total bakteri sayıları değerlendirildiğinde T0-T1 zaman aralığında her iki fırça grubunda da istatistiksel açıdan anlamlı farklılık görülmemiştir. T1-T2 zaman aralığında total bakteri sayısı ksilitol grubunda anlamlı derecede azalmıştır. T0-T2 zaman aralığında ise S. mutans ve total bakteri sayılarındaki azalma her iki fırça grubunda da anlamlıdır. Mikrobiyal flora bakımından ksilitol ve kontrol grupları arasında herhangi bir farklılık görülmemiştir. Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda ksilitol emdirilmiş diş fırçalarının periodontal durum ve mikroflora üzerine anlamlı etkisinin bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate whether the use of xylitol-impregnated toothbrushes in patients with poor oral hygiene receiving fixed orthodontic treatment affects the change in the amount of Streptococcus mutans, Lactobacillus and total bacteria in saliva and how the periodontal condition was affected by the use of xylitol impregnated brushes. Within the scope of our study, 44 patients undergoing fixed orthodontic treatment with poor oral hygiene received a toothbrush impregnated with xylitol and a toothbrush impregnated with normal toothpaste. To evaluate the periodontal health status and microflora, the measurements and saliva samples were taken on the day of brushing (T0), one month after brushing (T1) and three months after brushing (T2). Periodontal health status was assessed using plaque, gingival and bleeding indices. Plaque index, gingival inflammation and bleeding indices results were significantly reduced in xylitol and control groups when evaluated at T0-T1 time interval. Between T1-T2, the plaque index values and gingival inflammation findings were significantly decreased in the control group, while the gingival bleeding indices decreased significantly in both groups. There was a significant decrease in both groups in between T0-T2. When Streptococcus mutans, Lactobacillus and total bacterial counts were evaluated, there was no statistically significant difference in both brush groups in T0-T1 time interval. Total bacterial counts were significantly decreased in the xylitol group at time T1-T2. In the time interval T0-T2, the decrease in the number of S. mutans and total bacteria was significant in both brush groups. There was no difference between xylitol and control groups in terms of microbial flora when compared between groups. In patients undergoing fixed orthodontic treatment, there was no significant effect of xylitol-impregnated toothbrushes on periodontal status and microflora.