Elastik direncin çeviklik ve reaksiyona etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of elastic resistance on agility and reaction
- Tez No: 537972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Dışarıdan uygulanan değişken elastik bir direncin, sporcunun bu özelliğini geliştireceğini düşünüyoruz. Çeviklik çalışmalarında kullanılan elastik direncin, futbolculardaki çeviklik ve reaksiyon özelliğini geliştirmeye etkisini incelemek araştırmamızın amacını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, deneme modellerinden tekrarlı ölçüm içeren kontrol gruplu model kullanılmıştır. Katılımcılar karışık atama ile Dirençli Çeviklik Grubu (DÇG), Dirençsiz Çeviklik Grubu (ÇG) ve Kontrol Grubu (KG)' na ayrılmıştır. DÇG ve ÇG grupları 6 haftalık bir süreçte haftada 2 gün (ardışık olmayan günlerde) çeviklik programına katılmışlardır. Araştırma, 48 katılımcı ile (boy:177,04±5,06 cm; ağırlık:71,75±8.88 kg; antrenman yaşı:9,83±3,23 yıl; yaş:21±1,84 yıl) ilk ölçümlere başlanmış ve uygulama çalışmalarına 14 kişilik DÇG, 12 kişilik ÇG ve 22 kişilik KG olarak devam edilmiştir. Her üç grubun testleri çalışmanın başlangıcında, 3. ve 6. Haftanın sonunda yapılmıştır. Test bataryası; a) Kapalı Beceri Çeviklik Testi (KBÇT), b) Açık Beceri Çeviklik Testi (ABÇT), c)15m Sürat Testi (ST), d)Reaksiyon Zamanı Testi (RZT) değerlendirmelerinden oluşmaktadır. Bulgular: Ölçümler arası verilere göre grupların ön test, ara test ve son test sonrası performans değerleri Friedman Test analiz yöntemi ile karşılaştırılmış. KG'nun ST değerlerinde istatistiksel bir farka rastlanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation of The Effect of Elastic Resistance on Agility and Reaction Purpose: We think that an externally applied resistance could improve athlete's performance. Our study's purpose is to examine developing effect of elastic resistance that has been used in agility training on agility and reaction time in soccer players. Method: One of the repeated measure methods with control group was used in the study. Participants were selected with randomization as resisted agility group (RAG), Traditional (non-resisted) agility group (TAG) and Control Group (CG). RAG and TAG participated in elastic resisted agility training 2 days in a week during 6 weeks (non-consecutive days). Study was completed with 48 participants (Height: 177,04± 5,06 cm; Weight: 71,75 ± 8.88 kg; Training Age: 9,83 ± 3,23 years; Age: 21 ± 1,84 years) 14 RAG, 12 TAG, 22 CG. Tests were measured at the beginning, 3rd and 6th weeks. Test batteries consist of a) Closed Skill Agility Test (CSAT), b) Reactive Skill Agility Test (RSAT), c) Speed Test (ST), d) Reaction Time Test (RTT). Result: Groups 1st, 3rd and 6th week data compared with Friedman Test analysis method. A significant difference wasn't found for CG in ST (p>0.05).