Architecture at the ends of the world: Korean and western architectural traditions in comparison
Dünyanın iki ucunda: Batı mimarlık geleneği ile karşılaştırmalı olarak geleneksel Kore mimarlığı
- Tez No: 537975
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Mimarlık sadece inşa etme sanatı olarak görülemez. Antik dönemden itibaren asıl olarak düşünsel bir çabanın ürünü olmuştur. Batı mimarisi, çeşitli bilgi sistemleri ve disiplinler tarafından tanımlanır. Kore ve genelde Güney Doğu Asya'da mimari yaklaşım tamamen farklıdır. İnşaat ilkeleri zamanla birikim göstermiş, ancak bağımsız çalışmalara konu olmamıştır. Mimarlık inanç ve felsefe sistemlerinin uygulamaları ile örf ve geleneklerinin bir parçasıydı. Kore'de konut mimarisi hakkındaki fikir ve kuramlara hakim soylular ve din adamları bulunuyordu. Ancak onların düşün geleneği Batı'da olduğu gibi uzmanlık alanları içinde kurumsallaştırılmamıştı. Aynı zamanda, Batı mimarisi, değişen malzemeler, inşaat teknolojileri, mekanik üretim ve sanayileşme ile ilişki içindeki biçim ideallerine dayanır. Kore geleneksel mimarisinin ilkelerini incelemek için ise Konfüçyüsçülük, Taoizm ve Budist düşüncelerinin mimarlığa nasıl yansıdığının anlaşılması gerekir, çünkü bu felsefi istemler mimari yaklaşımları şekillendirmiştir. Bu tez, Kore Mimarisini yerel yapı gelenekleri ve kavramsallaştırma perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Architecture is not simply building. It has been an intellectual effort from the ancient period onwards. Western architecture is defined by a variety of knowledge systems and disciplines. The architectural approach in Korea and on the whole in South Eastern Asia is totally different. The principles of building became accumulated, but they have not been subject to independent studies. Architecture was a part of the practices of the belief and philosophical systems and their manners and customs. In Korea, there were nobles and monks who were well-versed in the ideas and theories of domestic architecture, but their intellectual tradition have not been institutionalized in specialized areas such as done in the West. At the same time, Western architecture tends to be based on ideals of form in relation to changing materials, construction technologies, mechanic production and industrialization. In order to examine the principles of Korean traditional architecture, there needs to be known how Confucianism, Taoism and Buddhists thoughts are reflected in architecture since these philosophical systems shaped architectural approaches. This thesis aims to survey Korean Architecture from the perspective of local traditions of building and conceptualization.