Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda plak eliminasyonunda kullanılan ürünlerin değerlendirilmesi
Plaque removal efficacy of different dental care products during fixed orthodontic appliance therapy
- Tez No: 480950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İLHAN MUTAF
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Farklı diş fırçalarının ve ağız duşunun sabit ortodontik tedavi sırasında plak eliminasyon etkinliklerinin değerlendirildiği prospektif, tek-kör ve crosssover tasarlanan bu çalışmada yaşları 18 ve üzeri olan, sabit ortodontik tedavi gören, seviyeleme safhası bitmiş 30 hasta 3 gruba ayrılmıştır. Hastalar çalışmada kullanılan ürünlerin öncesinde, 30 gün boyunca, manuel bir diş fırçasıyla standart koşullarda dişlerini fırçalamışlardır. Hastaların ürünlerin değerlendirileceği seansta hangi ürünü kullanacağı crossover dizayna göre randomize olarak seçilmiştir ve aynı prosedür her ürünün kullanımında tekrarlanmıştır. Ürünlerin kullanımının hemen öncesinde ve hemen sonrasında hastaların plak indeksleri skorlanmış ve plak eliminasyon etkinlik değerleri Kruskal Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Her ürünün plak eliminasyon etkinliği istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,008).
Özet (Çeviri)
Plaque removal efficacy of different dental brushes and oral irrigator during fixed orthodontic appliance therapy was evaluated in this single-blind, crossover and prospective study. Thirty orthodontic patients aged 18 and over undergoing fixed appliance therapy at the end of leveling stage were divided into three groups. Subjects brushed their teeth in standardized conditions with a toothbrush for a period of 30 days without using interdental care products. Same procedure was repeated for each inter-dental care product that randomly assigned in a crossover design. (Inter-dental brush, powered inter-dental brush and oral irrigator). At the beginning and end of each removal period, plaque indexes of participants were scored and plaque removal efficiency were evaluated with Kruskal Wallis test. All products achieved statistically significant plaque removal (p0,008).