Tip 2 diyabetli ratların beta hücrelerindeki; PPARγ ve TGF(β1) ekspresyonlarının ve zar lipit değişimlerinin diyabet oluşumu ile olan ilişkinin açıklanması
In beta cells of rats with TYPE 2 diabetes; explanation relationship of expressions of PPARγ and TGF(β1) and membranous lipid changes with the formation of diabetes
- Tez No: 711923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET GEVREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Histology and Embryology, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Diyabet binlerce yıldır mücadele etmek zorunda olduğumuz ama WHO'nün de belirttiği gibi henüz tedavisi olmayan bir hastalıktır. Çalışmamızda pankreastaki beta hücrelerinde insülin salgılanmasını neyin bozduğunu bulmayı amaçladık. 21 adet winstar albino, erkek, yetişkin ve ortalama ağırlıkları 350 g olan sıçanların 7 tanesi kontrol grubu, 14 tanesi diyabetli grup olarak ayrıldı. Biyokimyasal işlemler için kan örnekleri alınan sıçanlar, STZ ile deneysel olarak diyabetik yapıldı. Diyabetli sıçanlardan AKŞ, insülin ve C-peptit değerlerini ölçmek için kan numuneleri aldıktan sonra pankreas dokularını çıkarak 7 örnekte histolojik incelemeler, 7 örnekte lipit ölçümleri gerçekleştirildi. Diyabetteki obezite insidansı ve insülin sekresyonunda etkili olması nedeniyle lipitlerin vücuda alınması ve beta hücrelerinde metabolize edilmesindeki sürecini ölçümledik. Ayrıca Beta hücreleri ve eritrositlerin membran lipit kompozisyonunu GC-FID/TLC ile belirleyerek plazma lipit ve yağ asitleriyle karşılaştırdık. Beta hücrelerindeki harabiyetin göstergesi olarak TGFβ1 molekülünün immünohistokimyasal ekspresyonunu belirledik. Lipit oksidasyonundaki bozukların önemli bir belirteci olan PPARγ ekspresyonlarını diyabetik beta hücrelerinde analiz ederek, sağlıklı hücrelerle ilişkisini inceledik. Diyabetli ratların beta hücrelerinde sağlıklı ratlara göre TGFβ1 ekspresyonun %15, PPARγ ekspresyonunun ise % 18 oranında istatistiki olarak anlamlı derecede azaldığını ve aralarında önemli korelasyon olduğunu bulduk. Ayrıca diyabetik beta hücrelerinin hücre zarlarında PC fosfolipitinin %15, PI fosfolipitinin %8 azaldığı tespit edildi. Diyabetik sıçanların beta hücreleri, eritrositleri ve plazmaları benzer yağ asit miktarlarına sahipken, diyabetik sıçanlarda 16:0 ve 18:0 C gibi SFA yağ asitlerinin önemli derecede arttığını ve DHA, EPA, OA, LA ve AA gibi doymamış omega yağ asitlerinin anlamlı derecede azaldığı bulundu. Sonuç olarak Diyabette beta hücre harabiyetine ve insülin işlevsizleşmesine lipit metabolizmasındaki bozulmaların neden olabileceği hipotezimize ait önemli kanıtlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a disease that we have had to struggle with for thousands of years, but as stated by the WHO, it has not been able to get out of the disease class with no cure, and its prevalence is increasing. Therefore, in our study, we aimed to address the problem fundamentally and to find out what disrupts insulin secretion in beta cells in the pancreas. 21 Winstar albino, male, adult 350 g rats were divided into 7 as control group and 14 as diabetic group. We compared the expression results in diabetic rats and healthy rats, thinking that TGFβ molecule, which acts as a cell transformant, differentiator and apoptosis, will be an indicator of the destruction of beta cells. Due to the incidence of obesity in diabetes and the effect of beta cell membrane permeability in insulin secretion, we measured the process of lipids being taken into the body and metabolized in beta cells. We measured FPG, insulin and C-peptide values in plasma of diabetic rats and compared them with healthy rats. We also determined the membrane lipid composition of Beta cells and erythrocytes by GC-FID/TLC and compared them with plasma lipids and fatty acids. We analyzed the expression of PPARγ, which is an important marker of lipid oxidation disorders, in diabetic beta cells and examined its relationship with healthy cells. We found that TGFβ expression was decreased by 15% and PPARγ expression by 18% in beta cells of diabetic rats compared to healthy rats, and there was a significant correlation between them. We also determined that PC phospholipid decreased by 15% and PI phospholipid by 8% in the cell membranes of diabetic beta cells. We showed that while beta cells, erythrocytes and plasma of diabetic rats had similar fatty acid amounts, SFA fatty acids such as 16:0 and 18:0 C were significantly increased and unsaturated omega fatty acids such as DHA, EPA, OA, LA and AA were significantly decreased in diabetic rats. . As a result, we have obtained important evidence for our hypothesis that beta cell destruction and insulin dysfunction are caused by disturbances in lipid metabolism in diabetes. We are of the opinion that diabetes is not a diabetes but a lipid disease.