Tip 2 diyabetli sıçanlarda speksin ve egzersiz uygulamalarının terapötik etkilerinin araştırılması
Investigation of therapeutic effects of spexin and exercise applications in rats with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 957914
  2. Yazar: KÜBRA GEÇMEZ CAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünya genelinde yaygın olarak görülen metabolik bozukluklardan biri olan diyabetin en sık rastlanan formu tip 2 diabetes mellitustur. Başta insülin direnci ve hipergliseminin neden olduğu oksidatif stres olmak üzere, vücutta birçok sistemde çeşitli bozukluklara yol açmaktadır. Tip 2 diyabetin yönetiminde egzersizin bir protokol olarak uygulanması tavsiye edilmekle birlikte, son zamanlarda özellikle obezite üzerinde etkili olduğu gösterilen speksinin bu hastalık üzerindeki potansiyel etkileri de ilgi çekmektedir. Bu çalışmada; tip 2 diyabetli erkek sıçanlarda speksin ve egzersiz uygulamalarının terapötik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla çalışmada; 170-200 g vücut ağırlığındaki 6-10 haftalık 64 adet Sprague-Dawley ırkı erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar diyabetik gruplarda 10, diyabetik olmayan gruplarda 6 adet olacak şekilde 8 gruba ayrıldı. Gruplar; 1. Grup: Kontrol Grubu (fosfat tamponlu salin), 2. Grup: DM Grubu (40 mg/kg streptozotosin), 3. Grup: DM+SPX Grubu (40 mg/kg streptozotosin + 35 µg/kg/gün speksin), 4. Grup: DM+EGZ Grubu (40 mg/kg streptozotosin + egzersiz), 5. Grup: SPX Grubu (35 µg/kg/gün speksin), 6. Grup: EGZ Grubu (egzersiz), 7. Grup: SPX+EGZ Grubu (35 µg/kg/gün speksin + egzersiz), 8. Grup: DM+SPX+EGZ Grubu (40 mg/kg streptozotosin + 35 µg/kg/gün speksin + egzersiz) olacak şekilde dizayn edildi. Tip 2 diyabet modeli, 8 hafta yüksek yağlı diyet uygulamasının ardından 40 mg/kg streptozotosinin tek doz intraperitoneal uygulanması ile oluşturuldu. Speksin distile su içerisinde çözdürülerek, 21 gün boyunca intraperitoneal olarak uygulandı. Aynı şekilde egzersiz de speksin uygulamalarına paralel olarak 21 gün boyunca düz bir koşu bandında sıçanların koşturulması ile uygulandı. 21. günün ardından, sıçanlar sakrifiye edildi ve alınan kan örneklerinden serum glikoz düzeyleri belirlendi. Ayrıca hayvanlardan farklı zaman dilimlerinde (başlangıç, 9. hafta ve çalışma sonu) canlı ağırlık ölçümleri gerçekleştirildi. Sıçanlardan alınan karaciğer, pankreas ve kas dokularında; Malondialdehit (MDA) ve Glutatyon (GSH) düzeyleri ile Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px) ve Katalaz (CAT) enzim aktiviteleri ölçüldü. Ayrıca aynı dokularda FoxO1 ve PGC-1α protein ekspresyon düzeyleri ile histopatolojik değişiklikler araştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda, en yüksek başlangıç canlı ağırlığı DM+SPX+EGZ grubunda, en düşük ise kontrol grubunda ölçüldü. Diyabetik gruplar (DM, DM+SPX, DM+EGZ, DM+SPX+EGZ) başlangıçta kontrol grubu ve yalnızca tedavi uygulanan gruplara (SPX, EGZ, SPX+EGZ) kıyasla daha yüksek ağırlığa sahipti (p0.05), streptozotosin sonrasında diyabet gruplarında artışlar tespit edildi (p0.05), pankreas dokusunda DM grubuna kıyasla DM+EGZ ve DM+SPX+EGZ gruplarında anlamlı farklılık belirlendi (p0.05). Histopatolojik incelemelerde, kontrol, SPX, EGZ ve SPX+EGZ gruplarının karaciğerlerinde normal histolojik yapının korunduğu gözlendi. DM grubunda belirgin hepatoselüler makro ve mikroveziküler yağlanma gözlendi; benzer yağlanma DM+EGZ grubunda da saptandı (p>0.05). Ancak DM+SPX grubunda yağlanma şiddetinde azalma belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is the most common form of diabetes, which is one of the most common metabolic disorders worldwide. It causes various abnormalities in many systems in the body, especially insulin resistance and oxidative stress caused by hyperglycemia. Although exercise is recommended as part of the management protocol for type 2 diabetes mellitus, the potential effects of spexin on this disease, which has recently been shown to be especially effective on obesity, are also of interest. The aim of this study was to investigate the therapeutic effects of spexin and exercise in male rats with type 2 diabetes. For this purpose, 64 male Sprague-Dawley rats of 6-10 weeks of age with a body weight of 170-200 g were used in the study. The rats were divided into 8 groups, with 10 rats in each diabetic group and 6 rats in each non-diabetic group. Groups; 1st Group: Control Group (phosphate buffered saline), 2nd Group: DM Group (40 mg/kg streptozotocin), 3rd Group: DM+SPX Group (40 mg/kg streptozotocin + 35 µg/kg/day SPX), 4th Group: DM+EGZ Group (40 mg/kg streptozotocin + exercise), 5th Group: SPX Group (35 µg/kg/day spexin), 6th Group: EGZ Group (exercise), 7th Group: SPX+EGZ Group (35 µg/kg/day spexin + exercise), 8th Group: DM+SPX+EGZ Group (40 mg/kg streptozotocin + 35 µg/kg/day spexin + exercise). Type 2 diabetes model was induced by single intraperitoneal administration of 40 mg/kg streptozotocin after 8 weeks of high fat diet. Spexin was dissolved in distilled water and administered intraperitoneally for 21 days. Exercise was also administered by running the rats on a flat treadmill for 21 days in parallel with the administration of spexin. After the 21st day, the rats were sacrificed and serum glucose levels were determined from blood samples. Body weight measurements were also performed at different time points (at the beginning of the experiment, in the 9th week and at the end of the experiment). Malondialdehyde (MDA) and Glutathione (GSH) levels and Glutathione Peroxidase (GSH-Px) and Catalase (CAT) enzyme activities were measured in liver, pancreas and muscle tissues obtained from rats. In addition, FoxO1 and PGC-1α protein expression levels and histopathologic changes were investigated in the same tissues. Based on the findings of the study, the highest initial live weight was measured in the DM+SPX+EGZ group, while the lowest was measured in the control group. The diabetic groups (DM, DM+SPX, DM+EGZ, DM+SPX+EGZ) had higher weights at the beginning compared to the control group and the groups that received only treatment (SPX, EGZ, SPX+EGZ) (p0.05), while increases were detected in diabetes groups after streptozotocin (p0.05), whereas a significant difference was determined in DM+EGZ and DM+SPX+EGZ groups compared to DM group in pancreas tissue (p0.05). Histopathologic examinations revealed that normal histologic structure was preserved in the livers of control, SPX, EGZ and SPX+EGZ groups. Marked hepatocellular macro and microvesicular fatty deposits were observed in the DM group; similar fatty deposits were also observed in the DM+EGZ group (p>0.05). However, the severity of adiposity decreased in the DM+SPX group (p0.05).