Prunella vulgarisin biyolojik aktiviteleri üzerine araştırmalar
Investigation of biological activity of Prunella vulgari̇s
  1. Tez No: 538019
  2. Yazar: FAİHAA ALMOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyada 220 cinse sahip bir familya olan Lamiaceae Türkiye'de 49 cins doğal yayılış göstermektedir. Çalışmamızda Lamiaceaeya ait Prunella vulgaris bitkinin dal, yaprak ve çiçek kısımlarının hekzan, metanol ve su özütlerinin antioksidan, antibakteriyal, antifungal ve DNA koruyucu aktiviteleri çalışılmıştır. Antioksidan aktivitesini belirlemek amacıyla Rel Assay Diagnostics kitleri (TAS, TOS) ve DPPH testleri kullanılmıştır. Antibakteriyel ve antifungal aktivite testi için disk difüzyon metodu kullanılmıştır. DNA koruyucu aktivite için pBR322 plazmid DNA'sı üzerine test edilmiştir. Çalışmamızda farklı özütlerin farklı antioksidan aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. Özellikle su ve metanol özütlerinin TAS, TOS ve DPPH yöntemleri ile incelendiğinde oldukça yüksek aktivite gösterdikleri gözlemlenmiş. En yüksek antioksidan aktivite dal-hekzan özütünde belirlenmiştir. Prunella vulgaris'in antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri açısından etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. DNA Koruyucu aktivite açısından ise en fazla koruyucu aktivite gösteren bitki kısımları yaprak-hekzan özütü ve dal-su özütü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lamiaceae comprising of 220 genera around the world, among these 49 genera are naturally found in Turkey. In the present study, antioxidant, antibacterial, antifungal and DNA-protective activities of hexane, methanol and water extracts of the branch, leaf and flower parts of Prunella vulgaris belonging to Lamiaceae were investigated. Rel Assay Diagnostics kits (TAS, TOS) and DPPH assay were used to investigate the antioxidant activity of Prunella vulgaris, and disc diffusion assay was used to test for antibacterial and antifungal activities. pBR322 plasmid DNA and UV-C method were used to investigate the protective activity against DNA damage induced by exposure to UV-C. It was observed that the different extracts exhibit various antioxidant activities. Particularly water and methanol extracts were observed to be highly active when examined by TAS, TOS and DPPH assays. The highest antioxidant activity was found in the hexane extract of the branch of prunella vulgaris.In this study, Prunella vulgaris was shown to antibacterial and antifungal activities. However, in terms of the DNA protective activity, Prunella vulgaris parts showing the highest protective activity were found to be hexane extract of the leaf and water extract of the branch.