Amatör ve profesyonel futbolcuların beslenme durumlarının ve bazı antropometrik ölçümlerinin belirlenmesi
Determination of nutritional status and some anthropometric measures in amateur and professional football players
  1. Tez No: 538022
  2. Yazar: EDA ELİF DELİCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA İCLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMATÖR VE PROFESYONEL FUTBOLCULARIN BESLENME DURUMLARININ VE BAZI ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLERİNİN BELİRLENMESİ Bu araştırma, amatör ve profesyonel futbolcuların beslenme durumlarının ve bazı antropometrik ölçümlerinin belirlenmesi, iki grup arasındaki farklılıkların ortaya çıkarılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya yaşları 18-35 arasında değişen 78'i amatör, 39'u profesyonel olmak üzere toplam 117 erkek futbolcu katılmıştır. Veriler; demografik bilgi, antropometrik ölçümler, beslenme alışkanlığı, besin destekleri kullanımı, besin tüketim sıklığı ve 24 saatlik besin tüketim kaydının bulunduğu bir anket yoluyla toplanmıştır. İstatistiksel hesaplamalar IBM SPSS (sürüm 20.0) programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF NUTRITIONAL STATUS AND SOME ANTHROPOMETRIC MEASURES IN AMATEUR AND PROFESSIONAL FOOTBALL PLAYERS This study was carried out to determination of nutritional status and some anthropometric measures of amateur and professional football players and to reveal the differences between them. A total of 117 male football players (78 amateurs and 39 professionals) were included. Age of the players ranged from 18 to 35. Data were obtained through a questionnaire asking demographic information, anthropometric measures, dietary habits, use of nutritional supports, food consumption frequency and a record of 24 hours food intake. Statistical analyses were performed using IBM SPSS (version 20.0) software. Chi-square was used for categorical differences between two groups, while student's t test was used for quantitative data with normal distribution and Mann-Whitney U test for quantitative data without normal distribution.