FRP kompozitler ile güçlendirilen eksenel yük etkisindeki silindir beton elemanların sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Finite elemet analysis of low-strength cylinder concrete element strengthened with FRP composites.
  1. Tez No: 538023
  2. Yazar: AMEEN ALI ALFAQEEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Karbon ve Cam Elyaf Takviyeli Polimer (CFRP ve GFRP) kompozitler ile güçlendirilen eksenel yük etkisi altındaki standart silindir boyutlara sahip beton elemanların sonlu elemanlar yöntemi ile analizi yapılmıştır. Silindir beton numuneler ortalama 6,7, 11 ve 20,8 MPa basınç dayanımına sahiptir. Çalışmada, tek doğrultulu CFRP ve GFRP ile eksenel basınç kuvvetine karşı dışarıdan enine sarılarak güçlendirmiş betonların sonuçları kullanılmıştır. Beton numunelerin modellenmesinde ABAQUS Sonlu Elamanlar Metodu(SEM) paket programı kullanılmıştır. ABAQUS'te istenen parametreler; deneysel çalışmalardan, literatürden ve modellemede yaygın olarak kullanılan bazı temel formüllerden elde edilmiştir. Modelleme için gerekli parametreler belirlenerek düşük dayanımlı betonlara ait sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Çözüm ağı boyutu ve şekli, dilasyon açısı gibi model parametreleri beton davranışını önemli ölçüde etkilediği için öncelikle düşük dayanımlı betonlara uygun parametrelerin tespiti üzerine çalışılmıştır. Beton modeli deneysel çalışma sonuçları ile doğrulandıktan sonra Elyaf Takvieyli Polimer (FRP) kompozitler ile güçlendirilmiş betonların analizi yapılmıştır. FRP Kompozitler sonlu elemanlar modelinde beton yan yüzeylerine kabuk eleman olarak tanımlanmıştır. Ayrıca SEM ile beton dayanımı ve FRP katman sayıları değiştirilerek parametrik çalışma yapılmıştır. FRP ile güçlendirilmiş düşük dayanımlı betonların basınç dayanımlarını ve birim şekil değiştirmelerini hesaplayabilmek için literatürdeki formüller analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlarına göre; beton numuneler davranışı ve FRP kompozitler ile güçlendirilen betonların davranışı önerilen sonlu elemanlar modeli ile iyi bir yakınsama ile doğrulanmıştır. Düşük dayanıma sahip betonlar için uygun model parametreleri tespit edilmiştir. Deneysel çalışma sonuçları ve parametrik çalışma sonuçları kullanılarak FRP ile güçlendirilmiş düşük dayanımlı betonların basınç dayanımlarını ve birim şekil değiştirmelerini daha doğru hesaplayacak 'Gerilme Modeli' ve 'Birim Şekil Değiştirme Modeli' formülleri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, concrete elements with standard cylinder dimensions, with carbon and glass fiber reinforced polymer (CFRP and GFRP) composites were analyzed under the effect of axial load by finite element method. The cylindrical concrete samples have an average compressive strength of 6.7, 11 and 20.8 MPa. The axial force results of outer strengthened concrete with single direction transverse CFRP or GFRP were used in this study. The behavior of CFRP and GFRP reinforced concrete was modeled by Finite Element Method (FEM) program ABAQUS. The desired parameters for modeling in ABAQUS program has been obtained from experimental studies and some basic formulas commonly used in literature and modeling. Finite element model of low strength concrete was formed by determining the necessary parameters for modeling. As model parameters such as the size and shape of the mesh and the angle of dilution are significantly affect the concrete behavior, the suitable parameters for low strength concrete were determined first. After validating concrete model experimental results, analyzes were obtained for strengthened concrete with fiber reinforced polymers. FRP composites are defined as shell elements in finite element model and connected to concrete side surface. Parametric study was performed by changing the concrete strength and number of FRP layer in FEM model. In order to calculate the compressive strength and deformations of FRP strengthened concrete, the formulas in the literature were analyzed. According to the obtained results, behaviour of concrete samples and behaviour of strengthened concrete by FRP composites are confirmed with a good convergence using the proposed finite element model. Suitable model parameters have been determined for low strength concrete. By using the results obtained from FEM analyzes and results of the parametric study, formulas for stress and strain model are developed to calculate the compressive strengths and deformations more accurately for FRP retrofitted concrete with low compressive strength.