Ormancılık faaliyetlerinin kırsal yoksulluk ve kalkınmaya etkileri (Samsun ili Asarcık ilçesi)
Effects of forestry activities on rural poverty anddevelopment (the case of asarcik district, Samsun province)
  1. Tez No: 997731
  2. Yazar: CEREN KÜBRA TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EMRE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Samsun ili Asarcık ilçesinde bulunan orman kaynaklarından yapılan ormancılık faaliyetlerinin aynı yörede yaşayan orman köylülerine olan ekonomik etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma, Samsun ili Asarcık ilçesine bağlı köylerde ikamet eden bireylerle gerçekleştirilen anket çalışması kapsamında yürütülmüştür. Bu doğrultuda, bölgede yürütülen ormancılık faaliyetlerinin orman köylülerine sağladığı olanaklar ve söz konusu olanakların yerel ekonomi üzerindeki katkıları değerlendirilmiştir. Anket bulgularına göre, bölgede gerçekleştirilen ormancılık faaliyetlerinin, mevsimsel koşullar nedeniyle sınırlı bir zaman diliminde yapılabilmesi ve elde edilen gelirin yeterli düzeyde olmaması sebebiyle orman köylüleri tarafından tercih edilmediği tespit edilmiştir. Ayrıca, yöre halkının temel geçim kaynaklarının ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayandığı, genç nüfusun istihdam amacıyla ilçe dışına göç ettiği, eğitim düzeyinin genel olarak orta seviyede olduğu belirlenmiştir. İlçeye bağlı köylerde yaşayan bireylerin sebze ve meyve ihtiyaçlarını öncelikle kendi bahçelerinden, bunun yeterli olmadığı durumlarda ise ilçe semt pazarlarından karşıladıkları saptanmıştır. Katılımcıların %97'si ormancılık faaliyetlerinin bölgesel kalkınma üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını ifade etmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ormancılık faaliyetlerinin bölge halkına ekonomik katkı sağlayabilmesi için orman köylülerine yönelik bilgilendirme seminerlerinin düzenlenmesi, uygulanan birim fiyatların yörenin iklim ve arazi koşulları dikkate alınarak belirlenmesi ve ORKÖY kredilerinin artırılması gibi uygulamaların hayata geçirilmesi önerilmektedir. Bu tür politikaların, yöre halkının yoksulluğunun azaltılmasına ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesine önemli ölçüde katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the economic effects of forestry activities carried out using forest resources in the Asarcık district of Samsun province on forest villagers living in the same region. The research was conducted as part of a survey carried out with individuals residing in villages affiliated with the Asarcık district of Samsun province. In this context, the opportunities provided by forestry activities in the region to forest villagers and the contributions of these opportunities to the local economy were evaluated. According to the survey findings, it was determined that forestry activities in the region are not preferred by forest villagers because they can only be carried out during a limited period of time due to seasonal conditions and the income obtained is not sufficient. Furthermore, it was determined that the main sources of livelihood for the local population are predominantly based on agriculture and animal husbandry, that the young population migrates outside the district for employment, and that the general level of education is moderate. It has been determined that individuals living in villages within the district primarily meet their vegetable and fruit needs from their own gardens, and when this is insufficient, from district neighborhood markets. Ninety-seven percent of participants stated that forestry activities have no significant impact on regional development. In line with the findings, it is recommended that information seminars be organized for forest villagers, unit prices be determined taking into account the climate and terrain conditions of the region, and ORKÖY credits be increased in order for forestry activities to contribute economically to the local population. It is assessed that such policies will significantly contribute to reducing poverty among the local population and supporting regional development.