Mesane kanserli hastaların serbest DNA'larında bulunan bazı genlerdeki tek nükleotit polimorfizminin belirlenmesi
Determining single nucleotide polymophism of some genes in free DNAs of the patients with bladder cancer
  1. Tez No: 538036
  2. Yazar: SONER BAYDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRBÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, invazif yöntemlere kıyasla maliyet, uygulanabilirlik ve hızlı sonuç verebilme gibi sağladığı avantajlarla bir kanser biyobelirteci olarak kullanılan serbest DNA'nın mesane kanserli hastalardaki seviyesi hem fotometrik hem de florometrik ölçümlerle belirlenmiş; bu DNA'nın tek nükleotit polimorfizminin belirlenmesinde yeterlilik sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Gen isimleri ve polimorfizmin beklendiği lokasyonun referans numaraları şu şekildedir: CCAT2 (rs6983267), HRAS (rs126289), MIR146A (rs2910164) ve RET (rs1799939). Elde edilen genel bulgular, serbest DNA ölçümlerinin hassasiyeti dikkate alındığında, florometrik ölçümlerin daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca serbest DNA hızla muameleye tabi tutulduğunda, SNP çalışmasına bile olanak tanıyacak yeterlilikte olduğu ve bunun serbest DNA'nın kalitesinin gösterilmesi açısından önemli bir veri olabileceği sonucu da çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of free DNA used as a cancer biomarker through the advantages it provided such as cost, applicability and quick results, when compared to invasive methods, were determined with both photometric and fluorometric measurements in bladder cancer patients; and, whether this DNA provided competence in determining the single nucleotide polymorphism (SNP) was also investigated. Gene names and reference numbers of the location where the polymorphism was expected were as such: CCAT2 (rs6983267), HRAS (rs126289), MIR146A (rs2910164) and RET (rs1799939). The general findings obtained indicated that fluorometric measurements were more advantageous considering the sensitivity of free DNA measurements. In addition, when it was treated quickly, it was found that free DNA was even sufficient to allow SNP working. This result could be a remarkable data due to indicating the quality of free DNA.