Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm. 1871 kültüründe Populus SSP. türlerinin kabuklarının kompost ana hammaddesi olarak kullanma imkânlarının araştırılması
The investigations of the use of Populus SSP. species shells as a main raw materials for composts in the Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm. culture
  1. Tez No: 538035
  2. Yazar: AYŞEGÜL EVCİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN KAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Populus L. türlerinin kabuklarının Pleurotus ostreatus üretiminde kullanılma imkânları araştırılmıştır. Çalışmada keresteciler sanayinden temin edilen kavak kabukları ham ve patozdan geçirilmiş olarak kullanılmıştır. Ham şekliyle üretim denemeleri yanında ilave besin maddeleri de katkı olarak kullanılarak elde edilen karışımlar üretim denemelerinde kullanılmıştır. İlave katkı maddesi olarak buğday sapı, ince kavak talaşı, buğday kepeği ve pamuk küspesi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ham kavak kabuklarından ve patozdan geçirilerek öğütülmüş kabuklardan ve ilave besin maddesi karışımlarıyla elde edilmiş tüm ortamlardan mantar elde edilmiştir. Ham kavak kabuklarının sıkıştırılarak blok haline getirilmesi durumunda verimin arttığı görülmüştür. Kavak kabuklarının patozdan geçirilmesiyle elde edilen öğütülmüş kavak kabuklarından da mantar elde edilmiş, ancak kompostta havalanma konusunda problem yaşanmasına sebep olmuştur. En çok verim öğütülmüş kavak kabuğu+buğday sapı+buğday kepeği+ince kavak talaşı karışımlarından elde edilmiştir. Netice olarak keresteciler sanayinde genellikle çöp olarak atılan kavak kabuklarının Pleurotus ostreatus kültüründe kullanılabilecek bir substrat olduğu görülmüş ve değerlendirilemeyen bir maddenin ekonomiye katkı sağlayabileceği bir alan tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of using the barks of Populus L. species in the production of Pleurotus ostreatus were investigated. In the study, the poplar barks obtained from the lumber industry were used as raw and small pieces separated. Mixtures obtained by using additional nutrients as additives as well as production experiments in raw form have been used in production experiments. Wheat stalk, poplar sawdust (fine), wheat bran and cotton pulp were used as additional additives. In the study, the fungus has been grown from the raw poplar barks, from the crushed barks and in all media obtained by mixing the additional nutrient. If the raw poplar barks are compressed into blocks, the yield will increase. Mushrooms were also obtained in the milled barks obtained from the poplar barks but caused problems with aeration in compost. The most yields were obtained from the milled poplar barks + wheat stalks + wheat bran + poplar sawdust (fine). As a result, it has been found that poplar barks, generally garbage, are a substrate that can be used in Pleurotus ostreatus culture, and an area where an unevaluated material can contribute to the economy has been identified.