Prostat kanseri tanısında multiparametrik prostat MR ve histopatolojik sonuçların karşılaştırılması
Comparison of Multiparametric Prostate MRI and Histopathological Results in the Diagnosis of Prostate Cancer
- Tez No: 651512
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOPLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Retrospektif yaptığımız çalışmamızda temel amacımız multiparametrik prostat MRG'de (mpMRG) PI-RADS v2 ve PI-RADS v2.1 kriterlerine göre sekansiyel ve final skoru olarak ayrı ayrı skorladığımız PK riski taşıyan lezyonları histopatolojik bulgularıyla karşılaştırarak; PI-RADS v2 ve PI-RADS v2.1'in PK'yı saptamadaki sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer (PPD), negatif prediktif değer (NPD) ve doğruluk parametrelerinin hesaplanarak tanısal rolünü incelemek ve PI-RADS v2.1'in PI-RADS v2'e tanısal anlamda üstünlük sağlayıp sağlamadığı araştırmaktır. Ayrıca PI-RADS v2.0'a göre yapılan skorlamalar iki ayrı radyolog tarafından yapılarak gözlemciler arası uyumun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamıza Haziran 2017 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Kliniği'ne başvuran ve sonrasında kognitif füzyon biyopsisi ve/veya radikal prostatektomi ile doku tanısı alan PK şüpheli toplam 314 hasta ve 421 lezyon dahil edilmiştir. MpMRG görüntüleri 1,5T ve 3T Siemens MR (Aera ve Skyra, Siemens Healthcare, Erlangen, Germany) cihazlarda pelvik faz dizilimli koiller ile elde edilmiş olup biri son sene radyoloji asistanı ve diğeri prostat görüntülemede deneyime sahip bir hoca tarafından PI-RADS v2 kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular : Tüm hastaların yaş ortalaması 65.2 ± 7,6, PSA değeri ortalaması 14,3 ± 15,6, serbest PSA değeri ortalaması 2,4 ± 2,4, prostat hacmi ortalaması 84,3 ± 55,2, PSA dansitesi ortalaması 0,2 ± 0,2 olarak hesaplanmıştır. Lezyonların 121'i (%28,7) PZ'de; 300'ü (%71,3) TZ'de yerleşim göstermektedir. PZ'de tanımlanan lezyonlarının %14'ü benign grupta, %19,8'i klinik olarak anlamsız prostat kanseri grubunda, %66,1'i klinik olarak anlamlı prostat kanseri grubunda bulunmuşken, TZ'de tanımlanan lezyonlarının %81'i benign grupta, %13,3'ü klinik olarak anlamsız prostat kanseri grubunda, %5,7'si klinik olarak anlamlı prostat kanseri grubunda bulunmaktadır. Klinik olarak anlamlı prostat kanseri tespit edilen hastaların 80'i (%82,4) PZ; 17'si (%17,6) TZ yerleşimlidir. PZ lezyonlarının 9'unda (%11,3) nörovasküler demet tutulumu, 16'inde (%20,0) kapsül tutulumu, 5'inde (%6,3) seminal vezikül invazyonu, 4'ünde (%5) lenf nodu tutulumu, 3'ünde (%3,8) kemik metastazı, 3'ünde (%3,8) mesane invazyonu, 4'ünde (%5) rektum invazyonu saptanmıştır. TZ lezyonlarının 1'inde (%5,9) kapsül, nörovasküler demet tutulumu ve seminal vezikül invazyonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our retrospective study, our main purpose is to compare the lesions at risk of prostate cancer (PC) with histopathological findings, which we scored separately according to PI-RADS v2 and PI-RADS v2.1 criteria in multiparametric prostate MRI (mpMRI). The aim of this course is to examine the diagnostic role of PI-RADS v2 and PI-RADS v2.1 in determining PK by calculating sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV) and accuracy parameters. At the same time, it is also the purpose of the study to investigate whether PI-RADS v2.1 provides diagnostic advantage to PI-RADS v2. In addition, the scoring made according to PI-RADS v2 was made by two different radiologists and it was aimed to evaluate the agreement between the observers. Material and Method: A total of 314 suspected PC patients and 421 lesions who applied to the Radiology Clinic of Selçuk University Medical Faculty Hospital between June 2017 and May 2020 and were subsequently diagnosed with cognitive fusion biopsy and / or radical prostatectomy were included in our retrospective study. MpMRI images were obtained with pelvic phase sequenced coilers on 1.5T and 3T Siemens MR (Aera and Skyra, Siemens Healthcare, Erlangen, Germany) devices. One of them was evaluated by a senior radiology assistant, and the other was evaluated according to PI-RADS v2 criteria by a professor with experience in prostate imaging. Findings: The average age of all patients was calculated as 65.2 ± 7.6, the average PSA value was calculated as 14.3 ± 15.6, the average free PSA value was calculated as 2.4 ± 2.4, the average prostate volume was calculated as 84.3 ± 55.2, and the average PSA density was calculated as 0.2 ± 0.2. 121 (28.7%) of the lesions are located in the peripheral zone (PZ); 300 (71.3%) are located in the transitional zone (TZ). While 14% of its lesions identified in PZ are in the benign group, 19.8% are in the clinically meaningless prostate cancer group, 66.1% are in the clinically significant prostate cancer group, 81% of its lesions identified in TZ are in the benign group, 13.3% are in the clinically meaningless prostate cancer group, and 5.7% are in the clinically significant prostate cancer group. 80 (82.4%) of the patients with clinically significant prostate cancer are PZ; 17 (17.6%) of them are TZ residents. Neurovascular bundle involvement was detected in 9 lesions (11.3%), capsule involvement in 16 (20.0%), seminal vesicle invasion in 5 (6.3%), lymph node involvement in 4 (5%), bone metastasis in 3 (3.8%), bladder invasion in 3 (3.8%), rectum invasion in 4 (5%) in PZ lesions. Capsule, neurovascular bundle involvement and seminal vesicle invasion were detected in 1 (5.9%) of TZ lesions.