Doğal ve kültürel mirasın korunmasında bir araç olarak kültürel rotaların İzmir ili Selçuk ilçesi örneğinde irdelenmesi
Examining cultural routes as a tool for the conservation of the natural and cultural heritage on the case of Selçuk district in Izmir province
  1. Tez No: 538043
  2. Yazar: GÜLCE YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Doğal ve kültürel mirasın korunmasına yönelik bir yöntem olarak kültürel rotaların Selçuk ilçesinin sahip olduğu zengin mirasın korunması için kullanılması üzerine yürütülen bu tez çalışması kapsamında Efes-Mimas Yolu'nun ilçe sınırları içinde kalan rota güzergahları incelenmiştir. Araştırma kapsamında konu hakkındaki temel kavramlar, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ve anlaşmalar, kültürel rota kavramının gelişim süreci, rota tipleri incelenerek, kültürel rota örnekleri verilmiştir. Yeni bir kavram olarak dünyada uygulamaları giderek yaygınlaşan kültürel rotaların planlanmasına yönelik literatür çalışmaları ve ilgili kuruluşların rehber çalışmaları incelenmiştir. Rota planlamasında esas olan peyzajın kavranması amacı ile araştırma alanındaki kültürel ve doğal miras varlıkları hakkında bilgi toplanmış ve haritalandırılmıştır. Kültürel rotaların peyzaj boyutu üzerinde durulmuş, örnek rota güzergahları boyunca peyzaj okuması gerçekleştirilmiş, kültürel ve doğal miras ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma alanının sahip olduğu olanaklar ve eksiklikleri anlamak amacı ile SWOT analizi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda rota planlama önerileri getirilmiştir. Selçuk ilçesinin kültürel ve doğal mirasının korunmasında kültürel rotaların, doğru şekilde planlanıp yönetildiğinde etkin bir yöntem olacağı, aynı zamanda turizmin gelişmesi ve yerel halkın kalkınmasına katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural routes, as a method of conservation of natural and cultural heritage were examined on the case of the routes of Efes - Mimas Road within the boundaries of Selçuk district to preserve the rich heritage of the site. Within the scope of the research, basic concepts about the subject, national and international institutions and agreements, development process of the concept of cultural route, route types are examined and examples of cultural route are given. As a new concept, the literature studies on the planning of cultural routes that are becoming more widespread in the world and the guidance studies of the related institutions have been examined. In order to comprehend the landscape which is the basis of the route planning, information about cultural and natural heritage assets in the research area has been collected and mapped. The landscape dimension of the cultural routes is emphasized, landscape reading is carried out along the sample routes and their relationship with cultural and natural heritage is examined. SWOT analysis was conducted to understand the opportunities and shortcomings of the research area. In line with the evaluations, route planning suggestions have been introduced. It was concluded that cultural routes will be an effective method for the conservation of cultural and natural heritage of Selçuk district, and will contribute to the sustainable development of tourism and the development of the local people.