Measurement of the proton flux and variability in low earth orbit with the alpha magnetic spectrometer
Alfa manyetik spektrometresi ile düşük dünya yörüngesinde proton akısı ölçümü ve değişimi
- Tez No: 538088
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT BİLGE DEMİRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMS-02, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun üstünde karanlık madde ve ilkel anti-madde keşfini ve kozmik ışınların daha önce görülmemiş bir istatistikle ölçümünü amaçlayan genel maksatlı bir yüksek enerji parçacık dedektörüdür. AMS-02 güçlü mıknatısı ve yüksek kabul edilebilirliğinin içerildiği, uzatılmış maruz kalma süresiyle benzersiz bir dizayna sahiptir. ~Birkaç 100s MeV üzeri protonlar, diğer kozmik ışınlar arasında en fazla bulunan parçacıklardır. Bu parçacıkların kesin davranışları kozmik ışınların kökeni, ivmesi ve yayılmasına açıklık getirir. Bu tezdeki çalışma düşük Dünya yörüngesinde proton akısı ölçümü ve bu akının değişimini içeren 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yazı 5 yıllık AMS verisi ile gerçekleştirilmiş proton akısı analizine odaklanacaktır. İkinci bölüm ise, bu akının zamanla değişimleri ile ilgilidir ve 2014 solar maksimum zamanındaki değişimler detaylandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
AMS-02 is a general purpose high energy particle detector, installed on the International Space Station on 19 May 2011 to detect dark matter and primordial anti-matter as well as measure the cosmic particles with unprecedented statistics. AMS-02 has a unique design including a powerful magnet, large acceptance with prolonged exposure time. Protons are the most abundant charged particles among other cosmic rays above ∼ a few 100s MeV. An understanding of precise behaviour of them accounts for the origin, acceleration and propagation of cosmic rays. The work presented in this thesis consists of two parts, measurement of proton flux and its variability in low Earth orbit. In the first part, the proton flux analysis based on 5 years of data recorded by the AMS-02 was performed with a geomagnetic cutoff in order to eliminate the trapped flux. The second part of manuscript is about the variability of the proton flux in low Earth orbit specifically the alterations during the solar maximum in April 2014.