Türkiye'de çocuk istismarı, çocuk istismarını önleyici sosyal politikalar ve Diyarbakır örneği
Child abuse and social policies preventing child abuse in Turkey: The case of Diyarbakır
- Tez No: 538087
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Çocuk istismarı konusu geçmişten günümüze gelen bir konu olmakla birlikte toplumun bilgi düzeyi arttıkça, insanların bu konuda bilinçlenmesiyle daha çok gün yüzüne çıkan bir konu olmuştur. Bu konuda medya yayınları yapılmış, kitap ve dergiler yazılmıştır. Ayrıca sempozyum, seminer ve konferans gibi çalışmalar sayesinde daha rahat bir şekilde ifade edilmiştir. Ayıp olarak nitelendirilen çocuğun cinsel istismarı konusu, artık bilinçli ailelerimizle beraber hem çocuğun ve ailenin psikolojisi düşünülerek psikolojik yardım alınma yoluna gidilmekte, hem de bu durum mahkeme aşamasına taşınarak, çocuğun mağduriyetinin hakkı aranmaktadır. Çocuğun fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik gibi her açıdan istismar ve ihmal edilmesi söz konusudur. Tezimde, çocuk istismarı ve çeşitleri anlatılıp, Diyarbakır ilinde Çocuk İstismarı Tanılama Anketi – Form 3'ün uygulanıp, anketin SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.00 programına göre yorumlanması yapılmıştır. Ayrıca tezimde dünyada ve ülkemizde çocuk koruma politikaları yer almış olup, çocuk istismarı konusunda çeşitli kurum ve kuruluşların uyguladığı sosyal politikalar anlatılmıştır. Araştırmamın amacı; çocuk istismarı ve ihmali konusunda ülkemizdeki genel durumu istatistiklerle anlatmak, Diyarbakır ilinde ortaokul düzeyinde olan çocuklara, Çocuk İstismarı Tanılama Anketi - Form 3 uygulanarak, çocukların çocuk istismarı - ihmali durumunun analizinin yapılması ve son olarak yurt dışında, ülkemizde pek çok kurum ve kuruluş tarafından çocuk istismarı, ihmali konusunda uygulanan sosyal politikaları genel olarak anlatmak, toplumuzdaki bu konudaki duyarlılık ile önleyici bakış açısının sağlanmasını oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the issue of child abuse is a matter that has come from the past, as the level of knowledge of the society increases, it has become more and more a topic that people have become aware of. Media publications and books and journals were written on this subject. In addition, thanks to the symposiums, seminars and conferences it has been expressed in a more simplier manner. The issue of sexual abuse of the child, which is considered to be a shame, is going to seek psychological help by considering the psychology of both the child and the family together with our conscious families, and this situation is moved to the court stage and the right of the child is being sought. It is clear that children are abused and neglected in all aspects such as physical, emotional, sexual and economic. In my thesis, child abuse and its varieties were explained and the Child Abuse Diagnosis Questionnaire - Form 3 was applied in Diyarbakır province and the questionnaire was interpreted according to SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.00 program. In my thesis, child protection policies in the world and in our country have taken place and social policies implemented by various institutions and organizations about child abuse are explained. The purpose of the research is to explain the general situation in our country in terms of child abuse and negligence of it, to analyze the situation of child abuse and neglect in secondary school level in Diyarbakir province through applying the Child Abuse Diagnostic Questionnaire - Form 3, and finally to explain the social policies applied by many institutions in our country in respect of child abuse and negligence and to create a preventive perspective on this issue in our society.