Design and simulation of a wind energy conversion system based on doubly fed induction generator and back-to-back modular multilevel converters
Double fed indüksiyon jeneratörü ve geri dönüşüm modüler çoklu konveyörler üzerine tabelen rüzgar enerji dönüşüm sisteminin tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 538094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Rüzgar enerjisi dünyada en hızlı büyüyen yenilenebilir enerji türlerinden biridir. Çift beslemeli endüksiyon jeneratör (ÇBEJ) tabanlı rüzgar türbinleri iki on yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Modüler çok seviyeli çevirgeçler (MÇSÇ), diğer taraftan, ilk olarak uzun mesafe büyük güç iletimi amacıyla yüksek gerilim doğru akım iletim sistemleri için düşünülmüştür. Çıkışta, her fazdaki kaskat güç yarı-ilekten köprüleri kullanılarak 100 veya daha fazla gerilim seviyesi elde edilebilir. MÇSÇ'lerin ana avantajı çıkışta iyi düşürülmüş harmonik bozulumu ve güç yarı-iletkenlerinin belirgin olarak gerilim ratinglerinin azalımıdır. Bu tezde, ana şebekeye bağlı ÇBEJ tabanlı rüzgar enerjisi dönüşüm sistemleri için sırt-sırta bağlı MÇSÇ'lerin kullanımlarının potansiyel avantajları benzetim çalışmalarıyla araştırılmıştır. Akım vektör denetim şemasının dinamik başarımı denetleyicilerin referans sinyallerine birim adım-değişimleri uygulanarak test edilmiştir. Sırt-sırta bağlı MÇSÇ tabanlı ÇBEJ rüzgar enerjisi dönüşüm sisteminin benzetim modelini doğrulamak için birçok benzetim çalışması tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind energy is one of the most growing renewable energy types in the world. Doubly fed induction generator (DFIG) based wind turbines have been used for more than two decades. Modular multilevel converters (MMC), on the other hand, have been initially proposed for high voltage direct current transmission for the purpose of long distance huge power transmission. Voltage levels even up to 100 or more at the output can be obtained using many cascaded power semiconductor bridges in each phase. The major benefits of MMC are well-dropped harmonic distortion at the output and significant voltage rating reduction of power semiconductors. In this thesis, the potential benefits of utilizing a back-to-back MMC system for a DFIG based wind energy conversion system connected to main grid has been investigated by simulation studies. The dynamic performance of the current vector control scheme has been tested by applying unit step-changes which applied to the reference signals of the controllers. Many simulation studies have been designed to verify the simulation model of back-to-back MMC based DFIG wind energy conversion system.