Design, simulation, and experimental implementation of pmsg based wind energy conversion system
Pmsg tabanlı rüzgar enerjisi dönüşüm sisteminin tasarımı, simülasyonu ve deneysel uygulaması
- Tez No: 850509
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda rüzgar enerjisinin kurulu gücünün artması yenilenebilir enerji kaynakları arasında payını arttırmıştır. Ayrıca güç elektroniği tabanlı güç dönüştürücülerinin gelişmesiyle rüzgar enerjisi dönüşüm sistemlerinin yenilenebilir enerji sistemlerine entegrasyonu hızlanmıştır. Çok seviyeli invertörlerde seviye sayısının artmasına bağlı olarak çıkış gerilim harmoniği düşmekte, ayrıca düşük anahtarlama frekansında ve yüksek verimde çalışabilmektedirler. Bu çalışmada PMSG tabanlı rüzgar enerjisi dönüşüm sistemleri için beş ve yedi seviyeli PUC tipi çok seviyeli bir invertör önerilmiştir. Önerilen bu PUC tipi çok seviyeli invertör, diğer çok seviyeli invertörlere kıyasla daha fazla avantajları sahiptir. Tasarlanan PMSG tabanlı değişken hızlı rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi, üç-fazlı PMSG, üç-fazlı diyot doğrultucu, DC-DC yükseltici dönüştürücü, PUC tipi çok seviyeli invertör ve yük olmak üzere beş ana bileşenden oluşmaktadır. Önerilen PUC tipi çok seviyeli invertör, PMSG tabanlı değişken hızlı rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi tasarlanmış ve benzetim çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, önerilen sistemin tasarımı ve deneysel uygulaması laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar ortamında PUC7 ve PUC5 tipi çok seviyeli invertörlerin giriş gerilimi 45 V olarak belirlenmiştir. Ayrıca iki farklı yük kullanılarak hem beş hem yedi seviye için deney düzeneği hazırlanmıştır. Farklı durumlardan elde edilen değerler analiz edilip sonuçlar elektriksel açıdan karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increased installed capacity of wind energy has enhanced its share among renewable energy sources. In addition, the development of power electronics-based power converters has accelerated the integration of wind energy conversion systems into renewable energy systems. When the number of levels of multilevel inverters increases, the output voltage harmonics decrease. Moreover, they can operate at low switching frequency and high efficiency. In this study, a five and seven-levels PUC-type multilevel inverter is proposed for PMSG-based wind energy conversion systems. This proposed PUC multilevel inverter has more advantages compared to other multilevel inverters. The designed PMSG-based variable speed wind energy conversion system consists of five main components: three-phase PMSG, three-phase diode rectifier, DC-DC boost converter, PUC multilevel inverter, and load. The proposed PUC multilevel inverter type PMSG-based variable speed wind energy conversion system is designed and simulated. In addition, the design and experimental implementation of the proposed system are carried out in a laboratory environment. In the laboratory environment, the input voltage of the PUC7 and PUC5 type multilevel inverter is determined as 45 V. In addition, the experimental setup is prepared for both five and seven-levels using two different loads. The values obtained from different loads are analyzed and the results are compared electrically.