Kıpçak göçleri
The migrations of the Kipchak
  1. Tez No: 538100
  2. Yazar: FATMA KAÇAR MANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kıpçaklar, olumsuz yaşam şartları ve komşu kavimlerin baskıları sonucu Altayların eteklerindeki anayurtlarından Asya'ya yayıldıktan sonra Karadeniz'in kuzeyindeki topraklara göçlerini yaparak, buraları yurt tutmuşlardır. Bu coğrafyada iki yüz yılı aşkın bir süre hüküm süren Kıpçaklar, bölgenin Deşt-i Kıpçak adıyla tanınmasında etkili olmuşlardır. Göçebe Kıpçak kavimleri, Karadeniz'in kuzeyindeki yurtlarından Rus Knezliklerinin faaliyetleri ve Moğol istilalarının etkileri sonucunda farklı bölgelere yayılmak zorunda kalmışlardır. Kafkasya'ya giden Kıpçaklar Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan devletleriyle temas etmiş ve buralarda kendilerinden izler bırakmışlardır. Balkanlar yönüne göç eden Kıpçak grupları Macaristan Romanya ve Bulgaristan ülkelerinde, önemli faaliyetler göstermişlerdir. Ortadoğu'da Memlûk Devleti'ni kurarak İslam dünyasına hizmet eden Kıpçaklar, Güney Asya'da da Delhi Sultanlığı'nı yönetmeye muvaffak olmuşlardır. Kıpçakların Anadolu topraklarına gelişleri itibariyle bölge hızlı bir şekilde Türkleşme sürecine girmiştir. Kıpçaklar gittikleri bölgelerde kendilerine özgü tarzlarıyla komşu ülke ya da kavimlerce kabul edilip benimsenmişlerdir. Onlar savaşçı özellikleri bakımından yakın devletlerin ordularında asker olarak ve hızlı teşkilatlanma açısından devlet işlerinde önemli mevkilerde görevlendirilmişlerdir. Kıpçaklar göç ettikleri coğrafyalarda ve orada yaşayan halklar içerisinde günümüze kadar izler bırakmışlardır.
Özet (Çeviri)
As a result of the unfavorable living conditions and the pressures of neighboring tribes, Kipchaks made their first migrations to the north of the Black Sea and held in these lands after they spread from their homeland in the foothills of the Altai to Asia. Kipchaks, who reigned more than two hundred years in this geography, have been influential in the recognition of the region by the name of Desht-i Qipchaq The nomadic Kipchak tribes had to spread to different regions as a result of the activities of the Russian Knezliks and the effects of the Mongol invasions from their homeland in the Black Sea. The Kipchaks, who went to the Caucasus, came into contact with the states of Georgia, Azerbaijan and Armenia and left their remains there. Kipchak groups, who migrated to the Balkans, showed significant activities in Hungary, Romania and Bulgaria. Kipchaks, who served the Islamic world by establishing the Mamluk State in the Middle East, were able to manage the Delhi Sultanate in South Asia. Due to the arrival of the Kipchaks into the Anatolian territory, the region quickly entered the Turkishization process. Kipchaks have been accepted and adopted by neighboring countries or tribes with their unique styles. In terms of their warrior characteristics, they were assigned as soldiers in the armies of the states close to them and in important positions in state affairs in terms of rapid organization. Kipchaks have left remains in their migration geographies and the peoples living there.