Düzce ilinde trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin belirlenmesi
Determination of traffic originated air pollution in city of Düzce
  1. Tez No: 183259
  2. Yazar: GÜLEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şehir alanlarında motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirlilik kullanılan araç sayısındaki ve heryıl araçlarla yapılan seyahat mesafelerindeki sabit artıştan dolayı tamamen bir problemhaline gelmiştir. Şehir alanlarında oluşan farklı kirli iklim, yer seviyesi kirletici miktarlarıüzerinde yüksek bir etkiye sahip yoğunlaşmış yer seviyesi kirliliğini ortaya çıkaran yüksekyoğunluktaki motorlu taşıtlarla özdeşleştirilmiştir. Bu çalışmada trafik kökenli gazkirleticileri ve ağır metallerin Düzce ili merkezine etkisi incelenmiştir. Güneyden Otoban,Kuzeyden D-100 Karayolu ile çevrili olan Düzce linin trafik kökenli kirleticilere maruzkaldığı yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilmiştir. Her iki yoldan kaynaklanan gazkirleticilerin (CO, HC'lar ve NOx) toplam miktarı ise 2.375 ton/saat olarak tespitedilmiştir. Hesaplanan gaz kirleticilerinin dışında, yüksek yapılı herdem yeşil ağaçtürlerinin yapraklarından, yollara yakın topraktan ve cadde süprüntülerinden alınannumuneler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde Çinko metalinin diğermetallere göre (Pb, Cd, Ni) daha yüksek oranda olduğu bulunmuştur.iiiÖZET (devam ediyor)Anahtar Sözcükler : Şehir Trafik Kirliliği, Emisyon Envanteri, CO, NOx,Hidrokarbonlar, Ağır Metal, DüzceBilim Kodu :615.02.02iv
Özet (Çeviri)
Pollution from motor vehicles in the urban areas has become an issue simply because ofthe steady increase both in the number of vehicles in use and the distance travelled by eachvehicle each year. The distinct pollution climate of urban areas is associated predominantlywith the high density of motor traffic, which provides a concentrated ground levelpollution source with a high impact on ground-level pollutant concentrations. In this study,effect of traffic based gas pollutants and heavy metals to Düzce city has been examined.Result of this study showed that Düzce city, which is surrounded by a major motorwayfrom South and D-100 highway from North is exposed to gas and heavy metal pollutants.Total amount of gas pollutants (CO, HCs and NOx) from both roads were calculates as2.375 tons/hour. In addition to the calculated gas emissions, samples from leaves ofevergreen trees, soil near the way and street dusts have been analysed. According toobservation of analysis results, it is determined that zinc (Zn) is higher than the othermetals (Pb, Cd, Ni) and zinc is determined as a major metal pollutant in all of the samples.vABSTRACT (continued)Key Words : Urban Traffic Pollution, Emission Inventory, CO, NOx, Hydrocarbons,Heavy Metals, DüzceScience Code: 615.02.02vi