Laktasyon süt veriminin parçalı regresyon yöntemiyle modellenmesi
Modeling of lactation milk yield with spline regression method
- Tez No: 538123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUT GEVREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde Parçalı Regresyon yöntemiyle laktasyon süt verimlerinin modellenmesi klasik bir model olan (Wood modeli) ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez verileri İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nden alınmıştır. 832 Holstein-Friesian süt ineğine ait 24960 verim kaydı kullanılmıştır. Eldeki verilerden 1, 2 ve 3. laktasyonlardaki hayvanlar için ayrı ayrı hem genel ortalamalar hem de bireysel modellemeler yapılmıştır. 7 farklı Kübik Parçalı Regresyon modeli ile Wood modeli karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Parçalı Regresyon yöntemi bireysel eğri modellemede başarılı sonuçlar vermiştir. Ayrıca laktasyon verimlerinin standart bir kübik eğri oluşturmadığı, dalgalı verimlere sahip eğriler için de başarılı bir modelleme yapabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modeling of lactation milk yields by means of the Spline Regression method was examined comparatively with a classical model (Wood). The thesis data were obtained from the Izmir Cattle Breeders' Association. 24960 milk yield record of 832 Holstein-Friesian dairy cows was used. From the available data, both general averages and individual modeling were performed separately for the animals in lactates 1, 2 and 3. 7 different Cubic Spline Regression models were compared with Wood model. According to the results obtained, the Spline Regression method showed successful results in individual curve modeling. In addition, it is concluded that lactation milk yields do not form a standard cubic curve and can be a successful modeling for curves with undulating yields.