Temel hareket becerilerinin 4 yaş grubu çocukların motor gelişim düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of basic movement skills on motor development levels of 4 age group children
- Tez No: 538124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 8 hafta boyunca uygulanan oyun egzersiz programının 4 yaş grubu çocukların motor gelişim düzeylerine etkisini Kaba Motor Gelişim Testi 2 (TGMD-2)'yi kullanarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Sivas Mahalle Mektebi Kreş ve Gündüz Bakımevindeki 15 çocuk kontrol grubu (KG) , 15 çocuk çalışma grubunu (ÇG) oluşturarak, 4 yaşında toplam 30 çocuk , ailelerin izinleri alınarak araştırmaya katılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların motor gelişimlerini takip etmek için Test of Gross Motor Development-2 (TGMD-II) testi uygulanmıştır. TGMD-II alt testler olarak; temel lokomotor beceriler (LB), (koşu, gallop, sıçrama, atlama, yatay atlama, kayma,) ve nesne kontrol becerileri (NKB), (sabit bir topa vurma, durarak top zıplatma, yakalama, topa ayakla vurma, fırlatma, top yuvarlama) ölçülmüştür. Ölçümlerden önce çocuklara iki kere deneme yaptırılmıştır. Ölçümler tüm çocuklarda ikişer tekrar halinde uygulatılarak başarılı olduğu ve olmadığı beceriler belirlenmiştir. Başarılı olduğu becerilere 1, başarısız olduklarına ise 0 puan verilerek beceriye ait toplam başarı durumu ile alt testlerin ham puanlar standart puanlara çevrilerek kaba motor beceri (KMB) durumu belirlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 23.00 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of game exercise program which applied 8 weeks to 4-year-old children on motor development levels by using Test of Gross Motor Development 2 (TGMD-2). A total of 30 children aged 4 years, were enrolled in the study by establishing 15 children as control group (KG) and 15 children as study group in the Sivas District School and Day Care Center with taking parents' permissions. Test of Gross Motor Development-2 (TGMD-II) test was applied to follow the motor development of the children. As TGMD-II subtests; basic locomotor skills (LB), (jogging, gallop, bounce, jumping, horizontal jumping, slip,) and object control skills , (pounding a ball, stopping the ball, bouncing, catching, hitting the ball, throwing, ball rounding) was measured. Children were tested twice before the measurements. Measurements were carried out in two replicates in all children, and skills were determined in which they were successful and not. The total achievement of the skill and the raw scores of the sub-tests were converted to standard scores and the gross motor skill status was determined by giving 1 point to the skills that they succeeded and 0 points to fail. SPSS 23.00 statistical package program was used to analyze the data.