Job satisfaction instructors of English at private and state universities in Turkey
- Tez No: 53814
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Araştırmamızın konusunu Türkiye'deki devlet ve özel üniversitelerde görevli olan İngilizce Hazırlık bölümü okutmanlarının iş tatminini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı iki boyutludur: İlk olarak, devlet ve özel üniversitelerde çalışan okutmanların iş tatminini incelemektir. Sonra, iş tatminini en çok hangi faktörlerin (intrinsic- içsel/extrinsic-dışsal) etkilediğini tespit etmektir. Ayrıca amacımız medeni nal, çocuk sahibi olmak, ek gelir ile iş tatmini arasında bir ihşkinin, varsa, varlığını tespit etmektir. Çalışmamıza Boğaziçi Üniversitesi (n:40) Orta Doğu Teknik Üniversitesi (n:40), Bilkent Üniversitesi (n:40), Koç Üniversitesi (n: 10) ve Marmara Üniversitesi 'nden (n:40) toplam 170 okutman katılmıştır. İş tatminim ve onu etkileyen, içsel ve dışsal faktörleri Minnesota İştatmini Anketi (Minnesota Satisfaction Questionnaire) ile ölçtük. Araştırmanın genel sonuçlan şunlardır: 1. Devlet üniversitelerinde görevli bulunan okutmanlar özel üniversitelerdeki meslektaşlarından daha yüksek iş tatmini göstermişlerdir. 2. Okutmanlar arasında iş tatminini üzerinde içsel faktör skorlarının dışsal faktör skorlarından yüksek olduğu tespit edilmiştir. 3. Okutmanların bazı demografik özelliklerinin iş tatmini üzerinde hiç bir ilişkisi olmadığı saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the level of job satisfaction among the instructors of English at the Language Preparatory Departments of private and state universities in Turkey. The aim of the study is two-fold: Firstly, to investigate the employee satisfaction in private and public universities. Secondly, to reveal the factors (intrinsic or extrinsic) that can affect motivation of instructors of English at the Language Preparatory School. A total of 170 instructors of English from Middle East Technical University (n:40), Bilkent University (n:40), Bosphorus University (n:40), Koç University (n:10) and Marmara University (n:40) participated in this study. The subjects were given on voluntary basis the Minnesota Satisfaction Questionnaire designed by Lofquist and Dawis (1967) to assess the general satisfaction and extrinsic- intrinsic factor scores. The analysis yielded the following main results: 1. The instructors of English at state universities exhibit higher job satisfaction than their colleagues at private universities. 2. All the instructors of the sample group revealed those scores indicating higher intrinsic job satisfaction. 3. The demographic characteristics of the instructors showed to be insignificant in relationship to job satisfaction.