Üniversitelerdeki İngilizce okutmanlarının örgüte uyum sorunlarının iş doyumu açısından yol açtığı sonuçlar
The Results in term of job satisfaction of the problems English instructors face during organizational adjustment
- Tez No: 132695
- Danışmanlar: DR. C. ERGİN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarında çalışan okutmanların, örgütsel sosyalleşmenin uyum aşamasında karşılaştıkları sorunların görülme sıklığı ve bu sorunların iş doyumu açısından yol açtığı sonuçların betimlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Ankara İli sınırları içindeki İngilizce hazırlık okulu olan devlet ve vakıf üniversiteleridir. Örneklem ise iki vakıf ve iki devlet üniversitesinin hazırlık okulunda çalışan okutmanlardan oluşmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketin araştırmacı tarafından uygulanmasıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda, okutmanların örgütsel sosyalleşmenin uyum aşamasında karşılaştıkları sorunlar arasında en sık karşılaşılan sorunların“çalışma koşullarına ilişkin”olduğu, sonra sırasıyla“görevin niteliğine ilişkin”sorunların ve yönetsel sorunların geldiği saptanmıştır. Diğer yandan, sorunlar cinsiyet, çalışılan üniversitenin türü, mezun olunan bölüm, önceki iş deneyimi, hizmet öncesi eğitim (oryantasyon) durumu, hizmetiçi eğitim durumu değişkenleriyle karşılaştırılmış ve genel olarak şu bulgular elde edilmiştir: 1. Karşılaşılan sorunlar cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 2. Devlet üniversitelerinde sorunlarla karşılaşma sıklığı vakıf üniversitelerine göre daha fazladır. 3. Okutmanların öğretmenlik eğitimi almış olmaları, sorunlarla karşılaşma sıklığım azaltmaktadır. 4. Karşılaşılan sorunlar önceki iş deneyimine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 5. Hizmet öncesi eğitim sorunlarla karşılaşma sıklığım azaltmaktadır. 6. Karşılaşılan sorunlar hizmet içi eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.11 Diğer yandan, karşılaşılan sorunların iş doyumu açısından yol açtığı sonuçlar betimlenmiş ve en önemli sonuç“verimliğin düşmesi”olarak saptanmıştır. İkinci önemli sonuç ise“olumsuz psikolojik sonuçların”ortaya çıkmasıdır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, it is aimed to identify the frequency of the problems English language instructors working in the English preparatory schools of the universities face in the adaptation stage of their organizational socialization and the outcomes of these problems in terms of job satisfaction. The population consisted of those instructors working in both the private and the state universities in Ankara. The sample included those working in the preparatory schools of the two private and the two state universities. The data were gathered through a scale developed and applied by the present writer. As a result of the study, it was found that the most frequently encountered problems were those as regards the working conditions, followed by the problems with t he j ob c haracteristics a nd t hose c aused b y t he m anagement. In a ddition, t he problems were contrasted in relation to gender, type of university, department of graduation, previous work experience, orientation training and in-service training. The overall findings can be listed as follows: 1. The problems do not vary according to gender. 2. The frequency of problem encounter is higher in state universities than private universities. 3. The instructors' graduating from English language education programs lowers the frequency of problem encounter. 4. The problems do not vary according to previous work experience. 5. Orientation training lowers the frequency of problem encounter. 6. The problems do not vary according to in-service training. On the other hand, the outcomes of the problems in terms of job satisfaction were identified and the most significant outcome was found as the lowering of productivity. Another important result was the negative psychological outcomes.