The moderating role of gender role attitudes on the relationship between self-compassion and body dissatisfaction
Öz-duyarlık ve vücut memnuniyetsizliği ilişkisine toplumsal cinsiyet rol tutumlarının düzenleyici değişken etkisi
- Tez No: 538150
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN, PROF. DR. NEBİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı öz-duyarlık ve vücut memnuniyetsizliği ilişkisine toplumsal cinsiyet rol tutumlarının düzenleyici değişken etkisini araştırmaktır. Önceki araştırmalar erkeklere kıyasla kadınlar vücutlarından daha memnuniyetsiz olduklarını ince idealinden uzaklaştıkça rahatsızlık hissettiklerini göstermiştir. Bir yandan, öz-duyarlılığın sahip olduğu öz-nezaket, ortak paydaşım ve farkındalık özelliklerinden dolayı vücut memnuniyetsizliğine tampon etkisi yapması beklenmektedir. Öte yandan, toplumsal cinsiyet rolleri kadın ve erkeklere nasıl gözükmesi gerektiğini dikte ettiği için vücut memnuniyetsizliğini arttırması beklenmektedir. Spesifik olarak, toplumsal cinsiyet rol tutumlarının, öz-duyarlık ve vücut memnuniyetsizliği ilişkisinde düzenleyici (moderatör) rolü oynaması beklenmektedir. Toplam 385 katılımcı (156 erkek, 229 kadın) bu araştırmada yer almış ve öz-duyarlık, vücut memnuniyetsizliği ve toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeklerini doldurmuşlardır. Bulgular kadın ve erkeklerin arasında öz-duyarlık ve vücut memnuniyetsizliği açısından bir fark olmadığını göstermiştir. Beklenildiği üzere, erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlara sahip olduğu bulunmuştur. Buna karşın, toplumsal cinsiyete rol tutumlarının öz-duyarlık ve vücut memnuniyetsizliği üzerindeki düzenleyici etkisi anlamlı bulunmamıştır. Araştırmanın olası sonuçları tartışılmıştır. İlerideki çalışmalarda farklı kültürlere özgü toplumsal cinsiyet rollerinin vücut memnuniyetsizliği üzerindeki etkisinin incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to understand the moderating role of gender role attitudes on the relationship between self-compassion and body dissatisfaction. Past studies have demonstrated that compared to men, women are less satisfied with their bodies. They feel discomfort as they move away from their thin ideal. On the one hand, self-compassion is expected to have a buffering effect on body dissatisfaction through its three facets: self-kindness, common humanity, and mindfulness. On the other hand, considering that stereotypical gender roles increase body dissatisfaction because these roles dictate what men and women should look, they are also expected to predict body dissatisfaction. Thus, it was expected that women are more self-compassionate but less satisfied with their bodies, yet men are expected to have more stereotypical gender role attitudes. Specifically, it was hypothesized that the relationship between self-compassion and body dissatisfaction would be moderated by the effect of gender role attitudes on body dissatisfaction. Participants (N = 385 participants, 156 men and 229 women) participated in the study and completed the measures of body dissatisfaction, self-compassion, gender role attitudes. Results revealed that there was no gender difference on self-compassion and body dissatisfaction. As expected, men showed greater stereotypical gender role attitudes compared to women. However, results showed that the moderating role of gender role attitudes on the relationship between self-compassion and body dissatisfaction was not significant. Implications of the findings were discussed. Further studies should examine culture-specific gender roles on the specific aspects of body dissatisfaction.