Examining the moderating role of relationship anxiety between the relationship of gender role beliefs and intimate partner violence: A comparatative study between Turkish and Dutch women
Cinsiyet rolü inançları ile yakın partner şiddeti arasındaki ilişkide ilişki kaygısının düzenleyici rolünün incelenmesi: Türk ve Hollandalı kadınlar arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 968905
  2. Yazar: EZGİ CAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilişki kaygısının, cinsiyet rolü inançları ile kadınların yakın partner şiddetine (YPŞ) yönelik tutumları arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etkisi olup olmadığını incelemiştir. Çalışma, Türkiye ve Hollanda'dan kadınlara odaklanan nicel, kesitsel ve karşılaştırmalı bir yaklaşım benimsemiştir. Belirtilen ülkelerden en az bir ilişki yaşamış toplam 292 kadın, cinsiyet rolü inançlarını, ilişki kaygısını ve yakın partner şiddetine yönelik tutumları değerlendiren standartlaştırılmış öz bildirim anketlerini doldurmuştur. Korelasyon analizleri, ilişki kaygısının YPŞ'ye yönelik daha fazla kabul ile pozitif ilişkili olduğunu, buna karşılık cinsiyet rolü inançlarının YPŞ'ye yönelik tutumlarla anlamlı bir ilişki göstermediğini ortaya koymuştur. PROCESS Macro Model 2 kullanılarak yapılan moderasyon analizi, ilişki kaygısının cinsiyet rolü inançları ile YPŞ tutumları arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir rol oynamadığını göstermiştir. Grup karşılaştırma analizlerine göre, Türk katılımcılar, Hollandalı katılımcılara kıyasla YPŞ'ye yönelik daha yüksek kabul düzeyleri ve daha geleneksel cinsiyet rolü inançları bildirmiştir. Gruplar arasında ilişki kaygısı düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar, kişisel duygusal faktörler önemli olmakla birlikte, yakın partner şiddetine yönelik tutumların kültürel bağlam tarafından daha belirgin şekilde şekillendirildiğini ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examined whether relationship anxiety moderates the relationship between gender role beliefs and women's attitudes toward intimate partner violence (IPV). The study took a quantitative, cross-sectional and comparative approach focusing on women from Turkey and the Netherlands. A total of 292 women from the stated countries who had been in at least one relationship completed the standardized self report questionnaires assessing gender role beliefs, relationship anxiety, and attitudes toward intimate partner violence. Correlation analyses showed that relationship anxiety was positively associated with greater acceptance of IPV, whereas gender role beliefs did not show a significant relationship with attitudes toward IPV. Moderation analysis using the PROCESS Macro Model 2 showed that relationship anxiety did not significantly moderate the relationship between gender role beliefs and IPV attitudes.In contrast to Dutch participants, Turkish participants reported significantly higher levels of acceptance of IPV and traditional gender role beliefs, according to group comparison analyses. The groups' levels of relationship anxiety did not differ significantly. These results imply that while personal emotional factors are important, attitudes regarding intimate partner violence are more significantly shaped by cultural context.