Yapı bilgi modellemesi ile yapılabilirliğin geliştirilmesi: Endüstriyel tesis inşaatı projesinde bir vaka çalışması
Improving constructability with building information modelling: A case study in industrial plant construction project
- Tez No: 538194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tasarım inşaat projelerinde kendinden sonra gelen tüm aşamaları doğrudan etkileyen bir süreç olup, bu süreçte meydana gelen çizimlerin yapılabilirlik yeterlilikleri özellikle yapım aşamasında gerekli koşulların sağlanması için anahtar faktör olur. Yapı bilgi modellemesi inşaat endüstrisinde yükselen bir eğilim olup, tasarımların yapılabilirlik yeterliliklerinin geliştirilmesinde de önemli katkılar vermektedir. Bu çalışma endüstriyel tesislerin yapım sürecinde ortaya çıkabilecek yapılabilirlik problemlerinin erken tespiti ve önlenmesinde yapı bilgi modellemesinin araç olarak kullanılabileceği bir öneri sunmaktadır. Yapımı tamamlanan bir enerji santrali projesi vaka çalışması olarak seçilmiştir. Yapım sürecinde ortaya çıkan yapılabilirlik problemleri tespit edildikten sonra, tesis alt yapısı ve yoğun donatı örgülü bir ekipman temeli modelleri kullanılarak önleyici çözümler üretilmiştir. Yapı bilgi modellemesi araçları kullanılarak geliştirilen alternatif yöntemler, inşaatın yapım süreci devam ederken kullanılan yöntemler ile kıyaslanmıştır. Yapı bilgi modellemesi araçları ile hızlı ve etkin bir şekilde yapılabilirlik incelemesinin yapıldığı, tasarımların yapılabilirlik yeterliliklerini geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Design is a process that directly affects all subsequent phases of construction projects. Constructability competences of the drawings made in this process becomes a key factor, especially in order to achieve the necessary conditions during the construction phase. Building information modeling is a rising trend in the construction industry, and it also contributes significantly to the development of constructability competences of designs. This study presents a suggestion using building information modeling as a tool for the early identification and prevention of constructability problems that might occur in the construction process of industrial plants. A completed power plant project was selected as a case study. After the identification of constructability problems that emerged during the construction process preventive solutions have been proposed using plant infrastructure and a heavy reinforcement equipment foundation models. Then, the alternative methods developed using building information modeling tools are compared with the methods used during construction process. It has been found that constructability reviewusing building information modelling tools has been performed quick and efficiently. Morover, it also improved constructability capabilities of the designs.