Characteristics of cloverleaf interchange in turkey
Türkiye'de yonca kavşak karakterizasyonu
- Tez No: 538206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hizmet Seviyesi, karayolu altyapısının trafik performansını izlemek için niteliksel bir anahtardır. Kavşaklar yüksek kapasitelerde kesintisiz akış sağlayan büyük fakat oldukça sınırlı tasarımlar olduğundan onlar için geliştirilmiş bir hizmet seviyesi konsepti yoktur. Bununla birlikte, kavşak alanlarına yerleştirilmiş Bluetooth (BT) okuyucularla veri toplama kapasitesi sürekli hız ve seyahat zamanı verisisi bu tezin ana odağı olan kavşaklarda hizmet seviyesi tespitinde ölçümlendirmede tüm olası hareketler için sürekli hız ve seyahat süresi verilerinin toplanmasını mümkün kılmaktadır. Bir deneme olarak, BT okuyucuları yoğun saatlerde Ankara'da şehir içi karayolu ağındaki bir yonca kavşaktan geçen trafik akışını izlemek için yerleştirilmiştir. Daha sonra, Konya'da bir başka yonca kavşak, tam gün gözlem için BT okuyucularıyla donatılmıştır. Sonuçlar, BT okuyucusu verileriyle kavşaktaki hareketlerin bazıları için hizmet seviyesinin izlenmesinin mümkün olmasına rağmen, bazı hareketlerin her zaman aralığında yeterli okumaya sahip olmadığını göstermiştir. BT eşleştirme verilerinde pik dönemlerde ortalama hızda azalma tespit edilmiş, bu da yonca kavşaklar için gelecekteki hizmet seviyesi gelişimi için umut verici bir sonuç sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Level of Service (LOS) is a qualitative key attribute for monitoring traffic performance of road infrastructure. As interchanges are major but rather limited designs in road networks, providing uninterrupted flow with high capacities, there is a no LOS concept developed for them. However, data collection capability via Bluetooth (BT) readers located at interchange approaches make it possible to collect continuous speed and travel time data for all possible movements, which can lead to a measure for LOS for interchanges, which is the main focus of this thesis. As a trial case BT readers were located to monitor traffic flows through a cloverleaf interchange in urban road network in Ankara during peak hours. Another cloverleaf interchange in Konya was accessorized with BT readers for a full-day observation. The results showed that while it was possible to monitor LOS for some of the movements in the interchange via BT reader data, some movements did not have enough readings in all time interval. Average speed reduction during peak periods was detected in the BT matching data, providing a promising outcome for future LOS development for cloverleaf interchanges.