Bazı yaprak gübrelerinin yonca (Medicago sativa L.)'da ot verimi ve bazı kalite üzerinde etkisi
The effect of some foliar fertilizers on herbage yield and some quality characteristics in alfalfa (Medicago sativa L.)
- Tez No: 896235
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Agronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu Deneme Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova'da yer alan deneme tarlalarında Tesadüf Blokları Deneme Deseni 'ne göre 3 tekerrürlü olarak gerçekleşmiş, 2021-2023 yılları arasında 2 yıl süre ile yürütülmüştür. Bu çalışmada, tek yonca çeşidi (Blue Ice) bitki materyali olarak kullanılmış ve her biçim sonrasında çeşitli yaprak gübreleri (Megafol, Azofol, B-Forge, Stoller N-HIB) uygulanmıştır. Deneme kapsamında yeşil ot, kuru madde ve ham protein verimleri ölçülmüş, ayrıca yaprak gübrelerinin etkinliği detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This trial was conducted at the experimental fields located in Bornova of the Field Crops Department at Ege University Faculty of Agriculture, employing a Randomized Complete Block Design with three replications between 2021 and 2023, spanning a duration of two years. A single clover variety (Blue Ice) was utilized as the plant material, and various leaf fertilizers (Megafol, Azofol, B-Forge, Stoller N-HIB) were applied after each harvest. Measurements of green forage, dry matter, and crude protein yields were taken in the trial, and the effectiveness of the leaf fertilizers was investigated.