Nanoyapılı Pt ve Pt alaşımlarının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of nanostructured Pt and Pt alloy
  1. Tez No: 538226
  2. Yazar: SENEM SANDUVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda; gözenekleri kendiliğinden hegzagonal bir düzende yerleşmiş kusursuz anodik alüminyum oksit (AAO) nanokalıplar üretebilmek için iki aşamalı anodizasyon işlemi yapılmıştır. Anodizasyon sırasında, AAO nanokalıplardaki gözenek çaplarının 20-300 nm arasında değiştirilebilmesi için elektrolit olarak sülfürik asit, oksalik asit ve fosforik asit sulu çözeltileri farklı konsantrasyon, pH ve voltaj değerlerinde kullanılmıştır. Gözeneklerin derinliği ise anodizasyon süresi değiştirilerek kontrol edilmiştir. Üretilen nano kalıpların SEM ile yüzey analizleri yapılmıştır. İkinci kısımda ise; nanoyapılı Pt ve Pt ince film alaşımları (Pt-Cu, Pt-Ni) fiziksel buhar biriktirme yöntemiyle üretilmiştir. Üretilen nanoyapılı Pt ve Pt alaşımların elektriksel ve yapısal karakterizasyonu XRD, EDX, SEM yöntemleri ile yapılmıştır. Ayrıca üretilen nanoyapılı Pt ve Pt ince film alaşımlarının üzeri metal kontak kaplanarak sensör aygıtları haline getirilip hidrojene karşı sensör testleri oda sıcaklığı ile 200 °C arasında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. In the first part; two-stage anodization was performed to produce perfect anodic aluminum oxide (AAO) template with pores self-hegzagonal. During the anodization, aqueous solutions of sulfuric acid, oxalic acid and phosphoric acid as electrolytes were used at various concentrations, pH and voltage values for the pore diameters of AAO template to be changed between 20-300 nm. The depth of the pores was checked by changing the anodization time. Surface analyzes of the fabricated nano mold were performed by SEM. In the second part; nanostructured Pt and Pt thin film alloys (Pt-Cu, Pt-Ni) were produced by physical vapor deposition method. Electrical and structural characterization XRD, EDX, SEM of nanostructured Pt and Pt thin film alloys were performed. In addition, the metal contacts of the produced nanostructured Pt and Pt thin film have been coated with metal contacts and made into sensor devices. Hydrogen sensor tests were tested at 200 ° C at room temperature.