Batı Karadeniz su sütunundaki mangan dağılımı
- Tez No: 24706
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
III. ÖZET Karadeniz'in, anoksik (oksijensiz) koşullar içeren suları, düşey bir karışım olmaması sonucu oluşmuştur. °/00 18 lik bir tuzluluk gösteren yüzey sulan ile °/00 22 lik derin suların arasındaki çok kuvvetli piknoklin karışımı engeller. Bu piknoklin ile bir kemoklin de beraberdir. Kemoklin boyunca oksijen çabuk olarak çözülmekte ve redoks potansiyeli değeri sıfırın altına düşmektedir. Oksijen oranının 0.5 mg/l olduğu tabakalarda tüm gelişmiş canlı formları yok olmakta ve alttaki derin tabakalarda ise az miktarda bakteri yaşayabilmektedir. Bu redoks değişim tabakası boyunca, aşağıdaki indirgenmiş sulardan yükselen çözünmüş mangan ve demir okside olmakta ve tortullaşarak parçacık mangan tabakasını meydana getirmektedir. Karadeniz'de ani sıcaklık ve tuzluluk değişiminin oluşturduğu termohalin yapısı, su kütlesinin büyük bir kısmını hareketsiz, oksijensiz ve deniz canlılarından yoksun kılar. Anoksik (oksijensiz) tabakanın üst kısımlarına kadar giren nitrat, nitrit ve fosfat gibi nütrientlerin, solunumunda oksijen kullanan Thlobacilli tarafından çabuk bir şekilde kullanılmaları sonucu, anoksik tabakada büyük miktarlarda amonyak ve silikatların yanısıra organik N, C ve P birikimi oluşur. Karadeniz'in üst su tabakasındaki kararsızlık, kıta eğim topografyasını takip ederek tüm denizi dolaşan ve tüm yaşam koşullarını etkileyen bir ana siklonik döngüden kaynaklanır. Suların kuzeyden güneye taşınmasıyla ilgili diğer önemli yatay taşıma mekanizması, önceki kış mevsimindeki yatay ve düşey karışımın etkisinde oluşan ve 8°C lik eş sıcaklık eğrisi île sınırlı kabul edilen Soğuk Ara Tabaka (SAT)'dır. Karadeniz derin basenindeki sedimentler geçmişteki hidrografik şartların değişimlerini yansıtırlar. Bu sedimentler genel olarak, Pleyistosen - Erken Holoseni kapsayan döneme ait tatlı su - tuzlu su geçiş ortamlarını belirleyen sedimentler, Akdeniz Suyunun Karadenize girmesiyle başlayan ve sapropel oluşumiarıyla karakterize olan döneme ait sedimentler ve Karadenizin güncel şartlarını yansıtan, açık ve koyu renkli mikrolaminal kokolit ve karasal malzeme ardaşıklı oluşukların meydana getirdiği sedimentler olarak üç bölüme ayrılırlar. Su sütunundaki pH düşey dağılımı, Parçacık Mangan Tabakasını (PMT) yanı sıra oksik/ anoksik tabakalar arasındaki yarı oksik ara tabakanın alt ve üst sınır tespitinde önemli bir yer tutmaktadır. PMT ve pH verilerine yoğunluk verileri de eklendiği zaman ara tabakanın alt ve üst sınır tespiti kesin olarak yapılabilmektedir.VI PMT'nin oluşmasının yanı sıra, yanal ve düşey dağılımındaki ana faktör, ana akıntı sistemi ve onun oluşturduğu yerel döngü ve iç dalgalanmalardır.
Özet (Çeviri)
VII IV. SUMMARY The lack of vertical mixing caused the anoxic characteristic of the Black Sea. A strong pycnocline is inhibiting the mixing of surface water (with 18 0/°° ppt salinity) and deep water (with 22 0/°° ppt salinity). There is a chemocline associated with this pycnocline. The oxygen dissolves quickly at the chemocline and the redox potential values drop below zero. Most of the life forms disappear at the 0.5 mg/l oxygen level and below this level very few bacteria can live. Dissolved manganese and iron rises from reducing water below, is oxidized, precipitates and forms a Particulate Manganese Zone along this redox gradient. This Particulate Manganese Zone was examined by the R/V K. Piri Reis's September and November, 1991 cruises at the inebolu Self, Bosphorus, and Sakarya Delta. The hydrographical data was obtained by a CTD SEABIRD system. Water samples were collected through the use of Nansen bottles. These samples were analyzed at Dokuz Eylül University, Marine Science and Technology Institute Laboratories. The Black Sea Thermohaline structure is caused by strong temperature and salinity gradients making the body of water motionless, anoxic and mostly lifeless. There are high concentrations of N, C, P along with ammonia and silicates in the upper part of the anoxic zone. These concentrations are a result of the decomposition of the nitrite, nitrate, and phosphate by the thlobacilli bacteria, which uses oxygen for respiration. * The patchiness of the upper layer is caused by a main cyclonic gyre, which circulates throughout the entire Black Sea. This circulation follows the basin slope and has an effect upon the marine ecosystem. Another important transportation mechanism is the Cold Intermediate Layer (CIL) which is caused by vertical and horizontal mixing of the previous winters water with an upper and lower boundary of 8°C. Sediments in the deep basin of the Black Sea are a sign of the hydrographic changes throughout time. Usually there are three layers of these sediments. The first layer consists of the transition from fresh water to brackish water sediments of the Pleistocene-Early Holocene time. The second layer of sedimentation starts with the time when Mediterranean water entered the Black Sea, and the third layer is characterized by sapropelic depositions and dark and light color microlaminea coccolith and detrital mineral sequences, which can be seen in recently deposited Black Sea sediments. The vertical profile of pH, besides the PMZ, is a good indicator of the upper and lower boundary of the suboxic zone, which lacerates the oxic/anoxic interface. A definate determination of the suboxic zone can be conducted by adding desity values to the pH and Particulate Manganeze Zone data.VIII The main circulation system and local gyres, along with the internal waves, which are caused by the main circulation system, are the main factors of the occurrence of the Particulate Manganeze Zone and its vertical/horizontal transportation.